Technické údaje o autobusoch a trolejbusoch na Slovensku
Autobusy a trolejbusy (nielen) MHD
Autobusy a trolejbusy (nielen) MHD
 kamim.sk > doprava > technika > prehľad
 prehľad, Chavdar, Ikarus, Irisbus, Iveco BUS, Karosa, Mercedes-Benz, Robur, Škoda, Solaris, SOR, TAM BUS, TEDOM, Troliga, zdroje a odkazy.

Technické údaje o autobusoch a trolejbusoch na Slovensku

Technické údaje o autobusoch Chavdar

Stručný prehľad výroby autobusov v Bulharsku. Aj na Slovensku boli rozšírené minibusy Chavdar LC 51, okrem sú tu uvedené aj technické údaje o autobusoch Chavdar 11 M 3, Chavdar 11 M 4 a B 13-20. Aj keď najzaujímavejší je mestský Chavdar 11 G 5 na podvozku Škoda 706 RTO, ktorý sa v MHD objavoval aj na konci 90-tych rokov.
 

Technické údaje o autobusoch Ikarus

História a základné údaje o legendárnych autobusoch Ikarus. Prvé Ikarusy 620 a 630 sa u nás ešte nepresadili, ale Ikarus 280 a 283 ovládol dopravu vo väčších mestách. Ďalej je tu prehľad modelov radu Ikarus 200, informácie o rade Ikarus 300/400 a niečo aj o značkách Ikarusbus, Ikarus EAG a Ikarus ARC.
 

Technické údaje o autobusoch Irisbus (do roku 2013)

Prehľad a technické údaje o autobusoch Irisbus. Kým minibusy Iveco Daily od rôznych dodávateľom sú na Slovensku rozšírené, Proway a Proxys sú v podstate neznáme. Midibusy Midway a Midys boli alternatívou k midibusom SOR. Produkciu Karosy vhodne dopĺňali 12 a 15 metrové autobusy Ares. Náhradou za ukončenie výroby prímestských a diaľkových autobusov Karosy 950 boli autobusy Crossway a Arway. Na dlhšie trasy je určený Evadys a zájazdový segment tvorili Iliade, Domino a Magelys.
 

Technické údaje o autobusoch Iveco BUS (od roku 2013)

Prehľad a technické údaje o autobusoch Iveco. Prehľad opäť začína minibusom Iveco Daily, nasledujú mestské autobusy Urbanway. Na mestské, ako aj kratšie prímestské linky je určený Crossway LE. Rozsiahly segment od prímestských po diaľkové linky obsluhuje Crossway. Najvyššia trieda je zájazdový Magelys.
 

Technické údaje o autobusoch Karosa

História a základné údaje o autobusoch Karosa od Sodomku po Citelis. Prechodca Karosy - Sodomkova továreň, Škoda 706 RO, Tatra 500 HB, Škoda 706 RTO, Karosa Š 11, rad 700, rad 900, rad 950, Citybus, Citelis.
 

Technické údaje o autobusoch Mercedes-Benz

Prehľad a technické údaje o autobusoch Mercedes-Benz. Po stručnom historickom úvode sú tu prehľad minibusov, cez O 345 Conecto, mestské nízkopodlažné O 530 Citaro a CapaCity, diaľkové Integro a Intouro, až po najvyššiu triedu Tourino, Tourismo a Travego.
 

Technické údaje o autobusoch Robur

Pre zaujímavosť je to niekoľko údajov o produkcii NDR, najmä o značke Robur.
 

Technické údaje o autobusoch a trolejbusoch Škoda

História a základné údaje o trolejbusoch a autobusoch Škoda. Po úvodnej histórii trolejbusov od Škody sú tu podrobnejšie údaje o produkcii Škoda Ostrov: trolejbusy 14Tr a 15Tr, T 11, 17Tr a Sanos S 200Tr a 21Tr, 21Ab a 22Tr. Po presune výroby do Škoda Electric ide o typy 24 Tr a 25 Tr Irisbus, 26 Tr, 27 Tr a 28 Tr Solaris, 30 Tr a 31 Tr SOR a nakoniec elektrobusy PERUN a hybrid H12.
 

Technické údaje o autobusoch a trolejbusoch Solaris

História a základné údaje o autobusoch Solaris. Po úvodnej histórii značky Solaris sú tu údaje o mestských autobusoch Urbino, prímestských LE a Interurbino. Trolejbusy sú označené ako Trollino a nakoniec ponúka Solaris aj električku Tramino.
 

Technické údaje o autobusoch a trolejbusoch SOR

História a základné údaje o autobusoch SOR. Začiatky výrobcu autobusov SOR sú spojené s radom B a C. S rastúcim významom nízkej podlahy prišiel low-entry rad BN a rad CN, nasledovali nízkopodlažné rady NB a NC. Ďiaľkový segment predstavoval rad LH. Bokom nemohol ostať ani trolejbus a elektrobus.
 

Technické údaje o autobusoch TAM BUS

Prehľad a technické údaje o autobusoch TAM na Slovensku.
 

Technické údaje o autobusoch TEDOM

Krátka história autobusov TEDOM.
 

Technické údaje o autobusoch Troliga

Prehľad a technické údaje o autobusoch slovenského výrobcu Troliga.