Hrozi kolaps dopravy v Banskej Bystrici?

Prehľad spravodajstva k rušeniu dotácií na MHD v Banskej Bystrici

Spravodajstvo STV2 - Regióny

(http://www.stv.sk/sprava.php?id=8222) V Banskej Bystrici odmieta mesto financovať MHD!

V Banskej Bystrici odmieta mesto financovať MHD!

Primátor Banskej Bystrice sa rozhodol pre radikálne riešenie financovania Mestskej hromadnej dopravy. V rozpočte na budúci rok nedá dopravcovi ani korunu. Mesto navrhuje zrušiť všetky zľavy a ponechať vývoj v MHD na komerčnej báze. Primátor mesta Ján Králik šokoval svojim zámerom najmä dopravcu. Ak sa návrh v zastupiteľstve presadí, cestovný lístok MHD bude stáť 18 korún! Zrušia sa zľavy pre deti, žiakov, dôchodcov i zdravotne postihnutých. Výrazne sa zredukujú spoje, do niektorých častí mesta už autobusy premávať nebudú. Pôvodný zámer: navýšiť dane pre obyvateľov mesta, aby sa vykryla zrušená štátna dotácia na MHD, - nevyšiel. Mesto by totiž získalo do rozpočtu iba deväť miliónov korún, potrebných je 52 miliónov! Návrh mesta je tak jednoznačný - žiadne dotácie, žiadne zľavy. V Žiline a v Prešove vyčlenili mestá na MHD okolo 80 miliónov korún. V Banskej Bystrici v konečnom dôsledku rozhodnú poslanci zastupiteľstva. Je však otázne, kde a či vôbec nájdu v rozpočte potrebné desiatky miliónov korún.

Jozef Balko, STV balko@stvbb.sk

www.orangeportal.sk

(http://www.orangeportal.sk/dnes/news/article.dwp?level1=72460&level2=72464&article=883905) Cestovné v MHD môže stáť až 17 Sk!

10.12.2004 20:37
Banská Bystrica: Cestovné v MHD môže stáť až 17 korún

Banská Bystrica (SITA) - Banskobystričanom hrozí, že od Nového roka budú za jazdu mestskou dopravou (MHD) platiť namiesto súčasných 13 korún o tri až štyri koruny viac. Zrušia sa tiež všetky zľavy a deväť z terajších 27 liniek, vrátane oboch nočných. Ďalších 11 liniek sa obmedzí alebo presmeruje. Redukcia spojov sa bude týkať v prvom rade okrajových častí mesta. Takýto scenár sa uskutoční, ak mesto neposkytne Slovenskej autobusovej doprave-Banskobystrickej dopravnej spoločnosti (SAD-BBDS), ktorá MHD v meste prevádzkuje, žiadnu dotáciu na výkony vo verejnom záujme. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali riaditeľ a dopravný námestník SAD-BBDS Igor Korniet a Ján Žambor. O vypracovanie variantu prevádzky MHD v meste za podmienok nulovej dotácie a nulových zliav požiadal spoločnosť listom primátor Ján Králik. V návrhu rozpočtu mesta, ktorý bude zastupiteľstvo schvaľovať 21. decembra, sa totiž s dotáciou na MHD nepočíta.

Tento rok dostala SAD-BBDS na prevádzku MHD v Banskej Bystrici 54-miliónovú dotáciu zo štátneho rozpočtu, čo pokrýva zhruba 30 percent prevádzkových nákladov. Doterajší rozsah služieb a za rovnaké cestovné je podnik schopný poskytovať aj na budúci rok len za podmienky, ak by podobnú sumu dostal od mesta. Pri zvýšení ceny cestovného sa vedenie SAD-BBDS obáva ďalšieho odlivu cestujúcich. V roku 2003 totiž znamenalo zvýšenie o korunu úbytok takmer 15 percent cestujúcich, v tomto roku sa cena lístka zvýšila tiež o korunu, čo odradilo ďalších takmer deväť percent cestujúcich. Nárast individuálnej dopravy spôsobuje v meste už v súčasnosti zápchy, pre ktoré meškajú spoje MHD. "Odbúranie všetkých zliav zasiahne najslabšiu sociálnu vrstvu, ako sú študenti, dôchodcovia a zdravotne postihnutí ľudia a odľahlé časti Banskej Bystrice, ktoré majú problematickú dostupnosť do centra," povedal Korniet. Podľa Žambora by zrušenie dotácie znamenalo, že MHD najazdí namiesto tohtoročných 4,32 milióna kilometrov o 640 000 kilometrov menej. "Ak znížime výkony, tak musíme znížiť aj počet zamestnancov," dodal Žambor.

Základné cestovné v banskobystrickej MHD je v súčasnosti 13 korún. Polovičnú sadzbu platia žiaci, študenti a dôchodcovia, 100-percentnú zľavu majú cestujúci do šesť a nad 70 rokov, zdravotne ťažko postihnutí, vojaci a odbojári. Kým pred dvoma rokmi sa banskobystrickou MHD prepravilo 23 miliónov cestujúcich a pred rokom 19,6 milióna cestujúcich, tento rok ich bude len okolo 17,7 milióna.

pt;bl

Pravda

(http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=Bslovenskoa&c=slovenskoa_4_4&iddiskuse=skd53657) Pod Urpínom asi zrušia zľavy MHD

11.12. 2004 - Slovensko - strana 4
Pod Urpínom asi zrušia zľavy MHD

BANSKÁ BYSTRICA Zrušenie všetkých doterajších zliav a ďalšie zvýšenie cestovného na 16 až 17 korún z doterajších 13 čaká od 1. januára Banskobystričanov v mestskej hromadnej doprave, ak nedostane od mesta nijakú dotáciu. Plnú výšku cestovného by potom mali platiť žiaci, študenti, dôchodcovia, invalidi, dokonca aj deti do šesť rokov. Nulová dotácia by spôsobila, že zo súčasných 27 denných a dvoch nočných autobusových liniek v meste celkom zrušia deväť, premávať by prestali nočné spoje a ďalších 11 liniek bude presmerovaných či obmedzených. Výkony mestskej hromadnej dopravy by mali z terajších 4,32 milióna kilometrov ročne poklesnúť o 15 percent, teda o 640-tisíc kilometrov. "Za týchto podmienok nedokážeme zabezpečiť obslužnosť v dnešnom štandarde. Bude to mať dosah aj na zamestnanosť. Dnes v mestskej hromadnej doprave robí 190 vodičov," povedal námestník riaditeľa Slovenskej autobusovej dopravy - Banskobystrickej dopravnej spoločnosti Ján Žambor. Dopravcovia žiadajú od mesta dotáciu 54 miliónov korún, čo je rovnaká suma, akú dostali na tento rok. "Tieto informácie považujem za nekorektné a voči mestu za nátlakové," ohradil sa proti informáciám, ktoré zverejnila SAD, poslanec mestského zastupiteľstva a člen dopravnej komisie Pavol Bielik. Podľa neho si MHD chce vymôcť dotáciu cez médiá bez toho, aby hľadala iné riešenie. Poslanci pritom majú o rozpočte, a teda aj o dotácii pre MHD, rokovať až 21. decembra. "Dostali sme oficiálny list primátora, aby sme vypracovali návrh fungovania MHD, ak by mesto na ňu neposkytlo dotáciu. V takom prípade by sme zrušili všetky zľavy a redukovali spojenia, ako som povedal. O takomto kroku musíme podľa zákona informovať verejnosť najmenej 15 dní vopred," bráni sa riaditeľ SAD - BBDS Igor Korniet. List primátora novinárom odmietol poskytnúť. Podľa hovorkyne mesta Dagmar Svešnikovej v liste však nebolo napísané, že dotáciu mesto nedá, a v tom je rozdiel. V uplynulých dvoch rokoch MHD v Banskej Bystrici zvýšila cestovné o dve koruny a počet cestujúcich klesol o štvrtinu. Ak bude čoraz viac ľudí cestovať autami, celkom to ochromí dopravu v meste, najmä v čase dopravnej špičky.

Autor: Eva Koperová

www.bleskovky.sk

(http://www.bleskovky.sk/?cid=45421&sid=25&ref=clanok_tsekcia) Banskej Bystrici hrozí dopravný kolaps

Banskej Bystrici hrozí dopravný kolaps

13.12.2004

BANSKÁ BYSTRICA - Tak toto je už priveľa. V Banskej Bystrici hrozí úplný kolaps mestskej hromadnej dopravy. Ak sa mesto s vedením Banskobystrickej dopravnej spoločnosti (BBDS) nedohodne, od januára sa cestujúci nespamätajú.

Z 27 liniek zrušia 7, jedenásť bude presmerovaných, alebo budú jazdiť s obmedzením. A nikto z cestujúcich nebude mať nárok na žiadnu zľavu. Cena lístka sa môže vyšplhať z doterajších 13 na 16 až 17 korún.

"Primátor Ján Králik nám 7. decembra zaslal list. Žiada nás v ňom vypracovať plán MHD na nový rok bez akýchkoľvek zliav a bez dotácií od mesta," potvrdil riaditeľ SAD BBDS Igor Korniet. To by však znamenalo výraznú redukciu liniek, prepúšťanie z radov 190 vodičov, ale aj neúmerné zvýšenie cien lístkov, a tým zásadný pokles cestujúcich.

"Tento variant je pre nás neprijateľný," tvrdí riaditeľ. Mesto tento rok dotovalo hromadnú dopravu sumou 54 mil. korún, ktorú dostalo zo štátneho rozpočtu. Teraz už na MHD nedostane mesto ani korunu, len jeden spoločný balík peňazí. Dotácie na MHD budú súčasťou rokovania zastupiteľstva 21. decembra, kde sa bude prerokovávať rozpočet na budúci rok. Dovtedy sa musia nájsť pre obe strany prijateľné varianty riešenia problému, o čo sa mesto bude snažiť.

Bystrická doprava je výnimočná ešte v jednom. Mesto je už teraz neúmerne preplnené autami, v rannej špičke majú trolejbusy aj polhodinové meškanie kvôli zápcham. Trasy, kde by zápchy neboli, v meste pod Urpínom, jednoducho nie sú.

Zdroj: Nový Čas

www.mesto.sk

Streda 22.December 2004 14:29

Podľa primátora robí SAD medializovanými hrozbami nátlak

Vyhláseniami o možnom zdražení cestovného v mestskej doprave (MHD) zo súčasných 13 na 17 korún sa podľa primátora Banskej Bystrice Jána Králika usiluje dopravná spoločnosť vyvíjať nátlak na mesto a jeho občanov. Na budúci rok jej totiž mesto neposkytne na výkony vo verejnom záujme žiadnu dotáciu, kým tento rok ešte dostala zo štátneho rozpočtu 54 miliónov.

Riaditeľ SAD-Banskobystrickej dopravnej spoločnosti (SAD-BBDS) Igor Korniet pre médiá uviedol, že to bude znamenať zrušenie a obmedzenie viacerých liniek, zrušenie nočných spojov, všetkých sociálnych zliav a zdraženie základného cestovného o tri až štyri koruny.
Primátor Králik ale na dnešnej tlačovej besede informoval, že vedenie SAD-BBDS mestu poslalo ešte v polovici decembra návrh, ktorý pri nulovej dotácii počíta so zvýšením ceny cestovného na 15 korún a s komerčnými zľavami, pri ktorých by cestovné pre deti do šesť rokov stálo šesť a pre žiakov, študentov a dôchodcov osem korún. V harmonograme sa tiež počíta so zrušením nočných a niektorých denných liniek ako aj obmedzením a presmerovaním ďalších. Králik verí, že zmeny od januára budú len v tomto ohlásenom rozsahu. Keď teraz posielajú na schválenie samosprávnemu kraju cenový výmer na 17 korún, nechávajú si priestor na nátlak. Ak by im to aj schválili, nemusia uplatniť maximálne cestovné. Ani v súčasnosti nie sú na schválenom maxime, dodal Králik. Zdôraznil, že mesto poskytuje SAD-BBDS na využívanie 37 vlastných autobusov, dva trolejbusy, trolejové trate a výhybky v celkovej hodnote 283 miliónov korún. Ak by náš obchodný partner nemal pochopenie pre naše predstavy, tak budeme hľadať niekoho iného, ktorý dokáže tento majetok efektívnejšie využívať, povedal Králik. Podľa neho by bolo pre mesto výhodnejšie zabezpečovať MHD vlastnou spoločnosťou alebo byť aspoň akcionárom takej spoločnosti. SAD-BBDS správa logicky vzhľadom na to, že ide o monopolného prevádzkovateľa MHD v Banskej Bystrici. Zostali v pozícii, keď nepochopili, kde sa svet hýbe. Táto ich ťažkopádnosť a nehybnosť môže tejto spoločnosti zlomiť krk. Bohužiaľ spolu s ňou aj mestskej doprave v Banskej Bystrici, uzavrel Králik.

SITA k správe vydá zvukovú správu.

pt;zd

www.banskabystrica.sk

zápisnica z rokovania MsZ 21.12.2004 - ústna informácia o zabezpečení cestovných poriadkov a taríf MHD pre rok 2005

SME

(http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=1866671) Mesto Banská Bystrica nebude dotovať MHD

Mesto Banská Bystrica nebude dotovať MHD

Banská Bystrica 21. decembra (TASR) - Mesto Banská Bystrica vo svojom rozpočte na rok 2005 nevyčlenilo pre mestskú hromadnú dopravu (MHD), ktorú zabezpečuje súkromná spoločnosť Slovenská autobusová doprava Banskobystrická dopravná spoločnosť (SAD BBDS), a. s., žiadnu dotáciu. Rozhodli o tom poslanci zastupiteľstva na dnešnom rokovaní.

Riaditeľ SAD BBSK Igor Korniet ich rozhodnutie nekomentuje, pretože nedostal zatiaľ oficiálne stanovisko mesta, týkajúce sa tejto dotácie. Už skôr však avizoval, že ak mesto nebude na budúci rok z podielových daní dotovať MHD, cestovné v autobusoch a trolejbusoch sa zvýši minimálne o tri koruny. To znamená, že v meste pod Urpínom lístok v prvom tarifnom pásme by stál namiesto terajších 13 Sk až 16 Sk.

Okrem toho by to znamenalo zrušenie všetkých v súčasnosti poskytovaných zliav cestujúcim. Podľa Kornieta by to postihlo najmä sociálne najslabšie vrstvy obyvateľstva, teda deti, študentov, dôchodcov a zdravotne ťažko postihnutých. Nulová dotácia by vyvolala aj redukciu nerentabilných liniek a súčasného počtu 190 zamestnancov. Z terajších 29 autobusových liniek by 9 úplne zrušili a 11 obmedzili a presmerovali, 7 trolejbusových zostane bezo zmeny. Podľa Kornieta by dopravca bol schopný zabezpečiť súčasnú obslužnosť cestujúcich pri dotácii 54 miliónov Sk.

"Je prirodzené, že SAD BBSK sa ako podnikateľský subjekt ženie za peniazmi, aby ich mal dostatok pre svoju činnosť. Dohodli sme sa však na určitých kompromisoch, ktoré znamenajú, že pre vyšší územný celok bude síce predložená maximálna cena cestovného lístku 17 korún, ale reálne čísla hovoria o tom, že obyvatelia Banskej Bystrice pri určitých obmedzeniach môžu zaplatiť najviac 15 korún. Platiť by mali i polovičné zľavy pre deti, dôchodcov, vojakov i študentov," uviedol primátor Ján Králik.

Dodal, že k určitým zmenám v MHD musí dôjsť. Nie sú financie na to, aby sa v nočných spojoch vozilo po päť, šesť ľudí a stálo to niekoľko miliónov korún. Nie sú peniaze ani na bezplatné cestovanie v City buse, ako je to teraz. Zabezpečená však bude doprava ľudí do zamestnania, škôl, sociálnych a zdravotníckych zariadení i na úrady, zdôraznil Králik.

mb zll

Copyright © TASR 2004

Hospodárske noviny

(http://www.hnonline.sk/1-10022230-22244135-k00000_detail-73) Bystrica nebude dotovať MHD

Bratislava (TASR)

Mesto Banská Bystrica vo svojom rozpočte na rok 2005 nevyčlenilo pre mestskú hromadnú dopravu, ktorú zabezpečuje súkromná spoločnosť Slovenská autobusová doprava Banskobystrická dopravná spoločnosť, žiadnu dotáciu. Rozhodli o tom poslanci zastupiteľstva na včerajšom rokovaní.

Riaditeľ spoločnosti Igor Korniet ich rozhodnutie nekomentuje, pretože nedostal zatiaľ oficiálne stanovisko mesta, týkajúce sa tejto dotácie. Už skôr však avizoval, že ak mesto nebude na budúci rok z podielových daní dotovať MHD, cestovné v autobusoch a trolejbusoch sa zvýši minimálne o tri koruny. To znamená, že v meste pod Urpínom lístok v prvom tarifnom pásme by stál namiesto terajších 13 až 16 korún. Okrem toho by to znamenalo zrušenie všetkých v súčasnosti poskytovaných zliav cestujúcim. Nulová dotácia by vyvolala aj redukciu nerentabilných liniek a súčasného počtu 190 zamestnancov. Z terajších 29 autobusových liniek by 9 úplne zrušili a 11 obmedzili a presmerovali, 7 trolejbusových zostane bezo zmeny. Podľa Kornieta by dopravca bol schopný zabezpečiť súčasnú obslužnosť cestujúcich pri dotácii 54 miliónov korún. "Je prirodzené, že spoločnosť sa ako podnikateľský subjekt ženie za peniazmi, aby ich mal dostatok pre svoju činnosť. Dohodli sme sa však na určitých kompromisoch, ktoré znamenajú, že pre vyšší územný celok bude síce predložená maximálna cena cestovného lístku 17 korún, ale reálne čísla hovoria o tom, že obyvatelia Banskej Bystrice pri určitých obmedzeniach môžu zaplatiť najviac 15 korún. Platiť by mali i polovičné zľavy pre deti, dôchodcov, vojakov i študentov," uviedol primátor Ján Králik. Dodal, že k určitým zmenám v MHD musí dôjsť. Nie sú financie na to, aby sa v nočných spojoch vozilo po päť, šesť ľudí a stálo to niekoľko miliónov korún. Nie sú peniaze ani na bezplatné cestovanie v City buse, ako je to teraz. Zabezpečená však bude doprava ľudí do zamestnania, škôl, sociálnych a zdravotníckych zariadení i na úrady, zdôraznil Králik.

Pravda

(http://spravy.pravda.sk/sk_ekonomika.asp?r=sk_ekonomika&c=A041221_023431_sk_ekonomika_p01) Ceny autobusov a IC vlakov sa zmenia

Ceny autobusov a IC vlakov sa zmenia

...

O cenách v mestskej doprave vo vyše 30 mestách na Slovensku budú do marca rozhodovať VÚC. Od marca by to však mali byť obce a mestá. Mestská doprava funguje vo vyše 30 mestách na Slovensku. Niekoľko z nich už požiadalo o zdraženie. O výške nových cien však rozhodnú najmä mestské rozpočty, ktoré sa až do štvrtka schvaľujú v mestách na celom Slovensku.

Jana Morháčová, PRAVDA

Pravda

(http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=Cslovenskoa&c=slovenskoa_4_2&iddiskuse=skd54505) Mestská doprava dotáciu nemá, cestovné zdražie

Mestská doprava dotáciu nemá, cestovné zdražie

BANSKÁ BYSTRICA Mestská hromadná doprava v Banskej Bystrici na budúci rok nedostane ani korunu dotácií z mestského rozpočtu. Rozhodli tak v utorok poslanci mestského zastupiteľstva. Podľa primátora Jána Králika to však nebude mať až taký katastrofálny dosah na cestujúcich, ako sa predpokladalo. Naopak, dopravný podnik za týchto okolností nepočíta, že bude poskytovať nejaké zľavy. Slovenská autobusová doprava - Banskobystrická dopravná spoločnosť ešte 10. decembra zverejnila, že ak nedostane od mesta dotáciu na úrovni tohto roku, čo je 54 miliónov korún, zruší všetky zľavy, deväť z 27 liniek a zároveň zdvihne ceny lístkov zo súčasných 13 na 16 až 17 korún. Ako povedal Králik, schválený rozpočet bez dotácie MHD znamená, že niektoré nočné spoje a málo využívané linky budú zrušené, čo je podľa neho v podstate len racionalizácia. "Cena lístka by potom nemala presiahnuť 15 korún. Dopravca si však aj napriek tomu pri schvaľovaní taríf vo vyššom územnom celku môže uplatniť maximálnu cenu lístka, ktorú vie zdôvodniť svojimi nákladmi, a to je 17 korún. S tým však mesto nesúhlasí. To, aké komerčné zľavy poskytne dopravný podnik, závisí od neho. Mesto nemá na to, aby poskytovalo dotované zľavy," povedal primátor. "Od mesta sme dostali požiadavku pripraviť kalkuláciu pri nulovej dotácii a maximálnej cene lístka 15 korún, pre deti do šesť rokov päť korún a pre študentov a dôchodcov osem korún. Na 15-korunový lístok nám to nevychádza, bude to pravdepodobne viac. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie, ale bez dotácie ťažko hovoriť o zľavách," povedal riaditeľ SAD - BBDS Igor Korniet. Problém považuje za otvorený. Nie je známe ani to, kedy sa verejnosť dozvie ceny lístkov. Mesto prenajíma dopravnému podniku 37 autobusov, 2 trolejbusy, trolejovú trať a výhybky v hodnote 283 miliónov korún, za čo SAD neplatí mestu ani vo forme odpisov. "Prenajímame majetok za symbolickú cenu osem miliónov, hoci by mali zaplatiť 27 miliónov. Takýmto nepriamym spôsobom poskytujeme dotáciu SAD," vysvetľuje Králik. Pripúšťa možnosť, že v priebehu roka poslanci upravia rozpočet mesta a schvália dotáciu mestskej dopravy.

Jana Morháčová, PRAVDA

SME 4.1.2005

(http://www.sme.sk/clanok-1877005.html)V Banskej Bystrici zrušili celé zastávky MHD

V Banskej Bystrici zrušili celé zastávky MHD

BANSKÁ BYSTRICA - Mestská hromadná doprava v Banskej Bystrici je od včerajšieho dňa zdecimovaná. Slovenská autobusová doprava - Banskobystrická dopravná spoločnosť zrušila tretinu autobusových liniek a hrozí, že ešte v januári zrušia aj všetky zľavy a zvýšia cestovné o štyri koruny. Redukcia liniek bude znamenať aj prepúšťanie zamestnancov. Nahnevaní ľudia na zastávkach tvrdia - budeme chodiť pešo alebo vlastnými autami.

Ľudia postávali ráno na zastávkach a prekvapene pozerali na odchody autobusov. Nadávajúci, ktorým nešiel ráno autobus, ešte nevedeli, že v niektorých častiach mesta zrušili aj zastávky.

"Bývam na Pršianskej terase a najbližšiu zastávku mám vzdialenú 20 minút," hovorí mladý muž.

Problém budú mať aj cestujúci, ktorí sa denne presúvali medzi veľkými sídliskami na opačných koncoch mesta, pretože dopravný podnik zrušil aj tieto spoje. Ľudia budú musieť prestupovať, a teda platiť za dopravu oveľa viac.

"Mesto nevyčlenilo peniaze na dotácie na dopravu ani si neobjednalo žiadne zľavy. Požiadali sme preto Banskobystrický samosprávny kraj o zrušenie všetkých zliav a o zvýšenie cestovného z 13 na 17 korún. V januári by mohol byť známy nový cenový výmer," zdôvodnil opatrenie podniku vedúci prevádzky MHD Miroslav Snopko a tvrdí, že problémom je magistrát.

Zrušenie zliav znamená, že plnú sumu budú musieť platiť deti, študenti, dokonca aj dôchodcovia nad 70 rokov, ktorí doteraz jazdili zadarmo. Ak regionálna samospráva odsúhlasí nový cenový výmer, cesta do práce a do školy bude stáť štvorčlennú rodinu najmenej 136 korún a ak to vynásobíme približne dvadsiatimi pracovnými dňami, tak je to mesačne viac ako 2700 korún.

Jednoduchým prepočtom sme zistili, že stačia dvaja ľudia, aby sa do práce dostali lacnejšie a pohodlnejšie vlastným autom.

Primátor Banskej Bystrice Ján Králik predpokladá, že zdraženie cestovného nebude také dramatické a odhadol ho na 15 korún. Mesto poskytuje dopravcovi autobusy, trolejbusy a iný majetok v hodnote takmer 300 miliónov korún a v prípade výraznejších problémov primátor pohrozil, že budú hľadať iného obchodného partnera. Podľa Králika by bolo pre mesto dokonca výhodnejšie zabezpečovať dopravu vlastnou spoločnosťou.

DANIEL VRAŽDA

Noviny STV

(http://archiv.stv.sk/tvarchiv/video/?video=7485)Zrušené spoje

3.1.2005

Zrušené spoje

Mnohí banskobystričania čakali ráno na svoj spoj zbytočne. Banskobystrická SAD - ka totiž od dnešného dňa zrušila takmer tretinu liniek. Na MHD nemajú peniaze. Nevyčlenili ich mestskí poslanci.

Noviny STV

(http://archiv.stv.sk/tvarchiv/video/?video=7505)MHD v Banskej Bystrici a v Poprade

4.1.2005

MHD v Banskej Bystrici a v Poprade

Včera sme hovorili o tom, že v Banskej Bystrici zrušili tretinu spojov MHD. Mesto na ne nemá peniaze. Chýba mu 54-miliónová dotácia štátu, navyše mestskú dopravu dotuje inak.

Pravda 4.1.2005

(http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=Bslovenskoa&c=slovenskoa_4_1&iddiskuse=skd55485) Zrušenie liniek MHD vyvolalo nespokojnosť

4.1. 2005 - Slovensko - strana 4

Zrušenie liniek MHD vyvolalo nespokojnosť

BANSKÁ BYSTRICA Nespokojnosť a sťažnosti cestujúcich vyvolalo v pondelok zrušenie jedenástich liniek mestskej hromadnej dopravy v Banskej Bystrici. V mestskej časti Senica preplnené ranné spoje nezobrali desiatky ľudí do práce a do školy. Ulice Mládežnícka a Okružná v starej časti sídliska Fončorda zostali bez jediného autobusového či trolejbusového spojenia. Nespokojní sú aj obyvatelia najväčšieho sídliska Sásová. "Napriek tomu, že sme ľudí o zmenách informovali vopred, cestujúci v pondelok ráno čakali na zastávkach na neexistujúce spoje. Boli dovolenky, zrejme mnohí sa o rušení liniek nedozvedeli," povedal vedúci MHD Miroslav Snopko. Dopravný podnik pristúpil k redukcii spojov po tom, čo mesto rozhodlo, že na mestskú dopravu nedá ani korunu dotácií. Na dopravný podnik od rána telefonovali rozčúlení občania. Najväčšia nespokojnosť bola práve v spomínanej Senici, ale aj na Fončorde. Hoci podľa Snopku je najbližšie trolejbusové a autobusové spojenie vzdialené pre tamojších obyvateľov na päť minút chôdze, občania si myslia niečo iné. "Je to nonsens, aby na takomto sídlisku zrušili z dvoch liniek obidve. Myslel niekto na to, že nie každý má auto, že ľudia chodia do práce na zmeny a za každého počasia a nie každý môže precestovať prestupovaním sto korún denne?" rozhorčovala sa pani Anna. Ako povedala, ona i jej kolegyňa, ktoré majú pracovisko na druhom konci mesta, budú musieť chodiť pešo. Cesta do práce im potrvá 45 minút a rovnaký čas aj z roboty. "Najväčšie obavy máme z chodenia v noci a potme," dodáva pani Anna. SAD - Banskobystrická dopravná spoločnosť požiadala krajskú samosprávu aj o schválenie zvýšenia cestovného z 13 na 17 korún. "VÚC zatiaľ preveruje adekvátnosť cenového výmeru. Požiadali sme aj o zrušenie všetkých zliav, keďže tie podliehajú objednávke a zľavy si u nás nikto neobjednal," spresnil Snopko.

Autor: Eva Koperová

SME

(http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=1879493) Banskobystričania cestujú ešte za nezmenené cestovné

Banskobystričania cestujú ešte za nezmenené cestovné

Banská Bystrica 6. januára (TASR) - Banskobystričania cestujú zatiaľ v autobusoch a trolejbusoch mestskej hromadnej dopravy (MHD) za nezmenené cestovné a s doterajšími zľavami. V najbližších dňoch ich však čaká zvýšenie cestovného na takzvanú ekonomickú cenu z 13 na 17 Sk a prídu aj o všetky zľavy.

O tieto zmeny musela požiadať začiatkom tohto roka a. s. Slovenská autobusová doprava Banskobystrická dopravná spoločnosť (SAD BBDS) Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), lebo magistrát nevyčlenil vo svojom rozpočte dotáciu na MHD.

V novom roku prišli už Banskobystričania kvôli neposkytnutiu dotácií od mesta o 11 autobusových liniek, vrátane dvoch nočných a Citybusu, zrušené boli zastávky v niektorých častiach mesta i mnohé spoje premávajúce na zostávajúcich linkách. Zvykať si musia tiež na presmerovania určitých liniek.

Výkony na zrušených linkách predstavujú podľa vedúceho prevádzky MHD Miroslava Snopku 20 % ročných výkonov autobusovej MHD. Predpokladá, že ich objem sa v roku 2005 zníži približne o 660 000 kilometrov. "Vzhľadom na to, že SAD BBDS, a. s., ponechala doteraz v platnosti všetky tarifné výhody a zľavy i cestovné na úrovni roku 2004, je veľmi ťažké odhadnúť úbytok cestujúcich v MHD v tomto roku. Po zrušení všetkých zliav a zvýšení cestovného sa môže ich počet znížiť o 35 až 40 %," povedal Snopko.

Ako ďalej uviedol, výkony v trolejbusovej doprave chce dopravca zachovať kvôli životnému prostrediu v roku 2005 na vlaňajšej úrovni. Zníženie počtu autobusových liniek však znamená aj prepúšťanie zamestnancov. Z doterajších 243 zamestnancov v MHD príde o prácu asi 30 až 35 vodičov, ďalší obslužný personál i technicko-hospodárski pracovníci.

V roku 2004 najazdili vodiči MHD v Banskej Bystrici 4,4 milióna kilometrov, z toho 1,15 milióna km na trolejbusoch. Na 28 autobusových a 6 trolejbusových linkách prepravili vyše 17,7 milióna cestujúcich. Z nich polovica cestovala za celé cestovné, 38 % za zľavnené a 12 % bezplatne. Vozidlový park tvorilo 36 trolejbusov a 74 autobusov. Banskobystrickej MHD sa ako štvrtej najväčšej na Slovensku podarilo na základe poskytnutej dotácie 54,5 milióna Sk od štátu udržať realizáciou viacerých úsporných opatrení aj napriek vonkajším ekonomickým vplyvom vyrovnaný hospodársky výsledok. Z dotácií do prevádzky zabezpečovala údržbu, fungovanie a bezpečnosť trolejbusovej trakcie, naftu, oleje, náhradné dielce, pneumatiky, elektrickú energiu a opravy vozidiel. Dotácie na investičnú činnosť využila na nákup nových vozidiel a rozvoj infraštruktúry trolejbusovej dopravy.

Počet cestujúcich sa v banskobystrickej MHD znížil od roku 2002 do konca uplynulého roku o 25 % pri ročnom zvýšení cestovného približne o 1 Sk v dôsledku zvýšenia dane z pridanej hodnoty (DPH) a cien energií, konštatoval Snopko.

Copyright © TASR 2005

[6. 1. 2005 11:49:00]

Pravda

(http://spravy.pravda.sk/sk_ekonomika.asp?r=sk_ekonomika&c=A050106_114336_sk_ekonomika_p01) MHD v B. Bystrici bude drahšia a bez zliav

6.1.2005 11:43:53 - Ekonomika

MHD v B. Bystrici bude drahšia a bez zliav

Banskobystričania cestujú zatiaľ v autobusoch a trolejbusoch mestskej hromadnej dopravy za nezmenené cestovné a s doterajšími zľavami. V najbližších dňoch ich však zrejme čaká zvýšenie cestovného na takzvanú ekonomickú cenu z 13 na 17 Sk a prídu aj o všetky zľavy.

O tieto zmeny požiadala začiatkom tohto roka Slovenská autobusová doprava Banskobystrická dopravná spoločnosť samosprávny kraj, lebo magistrát nevyčlenil vo svojom rozpočte dotáciu na MHD.

V novom roku prišli už Banskobystričania kvôli neposkytnutiu dotácií od mesta o 11 autobusových liniek, vrátane dvoch nočných a Citybusu, zrušené boli zastávky v niektorých častiach mesta i mnohé spoje premávajúce na zostávajúcich linkách. Zvykať si musia tiež na presmerovania niektorých liniek.

Výkony na zrušených linkách predstavujú podľa vedúceho prevádzky MHD Miroslava Snopku 20 % ročných výkonov autobusovej MHD. Úbytok cestujúcich sa dá zatiaľ iba odhadovať. "Po zrušení všetkých zliav a zvýšení cestovného sa môže ich počet znížiť o 35 až 40 %," povedal Snopko.

Výkony v trolejbusovej doprave chce dopravca zachovať kvôli životnému prostrediu v roku 2005 na vlaňajšej úrovni. Zníženie počtu autobusových liniek však znamená aj prepúšťanie zamestnancov. Z doterajších 243 zamestnancov v MHD príde o prácu asi 30 až 35 vodičov, ďalší obslužný personál i technicko-hospodárski pracovníci.

Počet cestujúcich sa v banskobystrickej MHD znížil od roku 2002 do konca uplynulého roku o 25 % pri ročnom zvýšení cestovného približne o 1 Sk v dôsledku zvýšenia dane z pridanej hodnoty a cien energií, konštatoval Snopko.

TASR

SMER 11.1.2005

(http://www.regionalnenoviny.sk/clanok.asp?cl=1884778) SAD: Mesto si nič neobjednalo, nič neplatí

SAD: Mesto si nič neobjednalo, nič neplatí

BANSKÁ BYSTRICA - "Prvým nevyhnutným opatrením na zabezpečenie chodu MHD v nových podmienkach je zrušenie a obmedzenie autobusových liniek od 3. januára, čo znamená aj prepustenie asi 30 zo súčasných 243 zamestnancov v MHD," uvádza v stanovisku k zmenám v banskobystrickej MHD riaditeľ SAD BBDS Igor Korniet. Cestovné, vrátane doterajších zliav, je zatiaľ nezmenené, v priebehu januára o ňom rozhodne Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja. Podľa I. Kornieta chystaná úprava cestovného vychádza zo schváleného rozpočtu mesta. Na rozdiel od ostatných porovnateľných miest na Slovensku, poslanci v Banskej Bystrici na rok 2005 nevyčlenili na prevádzku MHD a poskytovanie zliav ani korunu. Napríklad v Žiline uvažujú v rozpočte s čiastkou 87 miliónov korún, v Prešove so 74 miliónmi a v Nitre s 50 miliónmi korún. "Na základe týchto skutočností musela SAD BBDS zrušiť od nového roku 11 autobusových liniek, vrátane dvoch nočných a City-busu," tvrdí I. Korniet.
Zástupcovia SAD BBDS a predstavitelia mesta hľadali na rokovaniach možnosti zachovania existujúceho rozsahu poskytovaných zliav a výkonov. Podľa I. Kornieta prerokovali niekoľko návrhov, mesto však s vykrytím strát z poskytovaných zliav a z výkonov vo verejnom záujme zo svojho rozpočtu neuvažuje. Do konca roka 2004 prispieval na prevádzku liniek MHD, kúpu vozidiel a budovanie trolejbusových tratí štát zo svojho rozpočtu. Po prijatí zákona o fiskálnej decentralizácii prešli tieto kompetencie od 1. januára 2005 na mestá a obce. Mestskú hromadnú dopravu prevádzkujú nielen v SR, ale aj vo svete na princípe dotácií do zliav a prevádzky, lebo ju považujú za službu poskytovanú vo verejnom záujme. Podľa návrhu SAD BBDS by sa malo základné cestovné zvýšiť z terajších 13 na 17 korún, pri súčasnom zrušení všetkých zliav. "Mesto nemá so SAD zmluvu o výkone vo verejnom záujme, nič neplatí a nič si neobjednalo," povedal vedúci prevádzky MHD Miroslav Snopko. "Všetko čo robíme je len na základe našich možností a schopností." Dodal, že po schválení cenového výmeru, môže dôjsť k ďalšiemu obmedzeniu, ale i znovuzavedeniu niektorých liniek MHD. Naďalej sa počíta so zvýhodnením cestovného pri použití čipových kariet a pri prestupovaní.

klm

[11. 1. 2005]

SMER 11.1.2005

(http://www.regionalnenoviny.sk/clanok.asp?cl=1884793) MESTO: SAD využíva náš majetok, my platíme

MESTO: SAD využíva náš majetok, my platíme

Mesto Banská Bystrica zásadne odmieta zavádzajúce vyhlásenia spoločnosti SAD BBDS k zmenám v MHD v Banskej Bystrici. Tvrdí, že dotáciu pre mestskú hromadnú dopravu vo výške 54 miliónov korún na bežné výdavky, ktorú predtým poskytoval štát, nie je možné vykryť z rozpočtu mesta na tento rok. Podľa reakcie primátora Jána Králika, zástupcovia SAD BBDS nehľadajú reálne a odôvodniteľné kroky, ale snažia sa len o nahradenie štátnej dotácie mestskými peniazmi.
"SAD BBDS je súkromný podnikateľský subjekt na rozdiel, napríklad od Žiliny, či Prešova, kde sú to mestské organizácie. Porovnávať poskytnutie mestských prostriedkov pre dopravnú spoločnosť v týchto mestách je preto viac ako zavádzajúce," konštatoval primátor.
Podľa reakcie vedenia, v Banskej Bystrici patrí do vlastníctva mesta časť trolejového vedenia, 37 autobusov a 2 trolejbusy v celkovom finančnom objeme nad 283 miliónov Sk. "Tento svoj majetok mesto už viac rokov výhodne prenajíma podnikateľskému subjektu SAD BBDS. Napríklad za minulý rok namiesto 27 miliónov korún, čo je výška odpisov prenajatého majetku, zaplatí SAD mestu len 8,2 milióna! Takto sme za rok 2004, ale aj na rok 2005, poskytli súkromnej podnikateľskej spoločnosti SAD BBDS asi 18 miliónov, o ktorých sa však nikde nezmieňuje," tvrdí primátor Ján Králik.
Ako uvádza vo svojom stanovisku vedenie, už predtým mesto navrhlo podniku SAD BBDS vypracovať varianty riešenia súčasnej situácie za predpokladu, že z mestského rozpočtu nebudú poskytnuté prostriedky na krytie výpadku štátnej dotácie, čo zákonite predpokladalo zrušenie zliav v pôvodnom objeme. Mesto navrhlo poplatky za cestovné lístky v rôznej výške pre rôzne skupiny pre bezplatne cestujúcich - deti do 6 rokov, dôchodcovia a pod. v sume 6 až 8 Sk a účelové dotácie.
Cenový výmer na cestovné lístky neschvaľuje mesto, ale VÚC. Vyzvalo SAD BBDS na poskytnutie komerčných zliav. Rokovali aj o presmerovaní niektorých liniek MHD, resp. zrušení niektorých nerentabilných spojov. "O definitívnom zrušení štátnej dotácie na MHD pre veľké mestá sa vedelo už pred rokom. Tento podnikateľský subjekt mal dosť času sa na to organizačne pripraviť. Navyše predchádzajúce zvyšovanie ceny cestovného lístka MHD v Banskej Bystrici sa diali napriek 54 miliónovej dotácii od štátu s odôvodnením, že si takto spoločnosť vytvára rezervy na zvládnutie situácie bez štátnej dotácie," uzatvára primátor Králik.
V prípade, ak sa táto spoločnosť aj naďalej bude snažiť svoje problémy riešiť len na úkor spoločných peňazí, bude nútené hľadať iné možnosti, či už vytvorenie vlastnej mestskej dopravnej spoločnosti, alebo vypísanie výberového konania na zabezpečenie tejto služby pre naše mesto.

Erika Krčová

[11. 1. 2005]

www.mesto.sk

(http://mesto.sk/prispevky_velke/banska_bystrica/vmhdzatialzastar1105620900.phtml) V MHD zatiaľ za staré cestovné

Štvrtok 13.Január 2005 13:55
V MHD zatiaľ za staré cestovné

Banskobystričania napriek avizovanému zvýšeniu cestovného v mestskej doprave (MHD) stále cestujú za nezmenené ceny. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) totiž zatiaľ nerozhodol o novom cenovom výmere, hoci žiadosť na určenie maximálnej ceny cestovného na tento rok mu dopravca SAD-Banskobystrická dopravná spoločnosť (BBDS) predložil ešte 16. decembra.

Táto žiadosť však neobsahovala žiadne podklady, na základe ktorých by BBSK mohol opodstatnenosť zvýšenia maximálnej ceny cestovného aobmedzenia poskytovania zliav pre občanov mesta aprímestských častí posúdiť, uviedla vedúca odboru financií Úradu BBSK Elena Chudá. Dodala, že od dopravcu si podklady vyžiadali 29. decembra, dosiaľ ich však nedostali.
BBDS požaduje zvýšiť cenu základného cestovného zo súčasných 13 na 17 korún a zrušiť sociálne zľavy. Od začiatku januára v Banskej Bystrici výrazne obmedzila výkony MHD, keď zrušila zhruba tretinu liniek vrátane oboch nočných a vyše polovicu ostatných presmerovala, skrátila alebo znížila ich frekvenciu. Dôvodom týchto zmien je podľa riaditeľa BBDS Igora Kornieta neposkytnutie dotácie na výkony vo verejnom záujme. Kým v minulom roku podnik dostal zo štátneho rozpočtu dotáciu 54 miliónov korún, tento rok už mestský rozpočet so žiadnou dotáciou nepočíta.
Úrad BBSK si od BBDS vyžiadal medzi podkladmi napríklad metodiku účtovania vnútrofiremných nákladov avýnosov, prevádzkovej asprávnej réžie na rok 2005, ďalej výpočet ceny výkonov za pravidelnú mestskú dopravu osôb včlenení podľa priloženej tabuľky za roky 2003 a 2004 apredpoklad na rok 2005 či prehľad poskytnutých zliav vroku 2003, 2004 apredpoklad na rok 2005. Dopravca vo svojom návrhu cenového výmeru tiež jasne nedefinoval podmienky prepravy osôb, zvierat, batožín a podobne, krajská samospráva ho preto požiadala doplniť aj tieto údaje.

pt;zd

sita

Pravda 15.1.2005

(http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=Bslovenskoa&c=slovenskoa_4_5&iddiskuse=skd56515) Obyvatelia Kynceľovej cestujú zadarmo

15.1.2005 - Slovensko - strana 4
Obyvatelia Kynceľovej cestujú zadarmo

KYNCEĽOVÁ Kuriózne vyriešili ranné problémy so spojmi mestskej hromadnej dopravy v Kynceľovej neďaleko Banskej Bystrice. Obec si objednala a zaplatila autobus v tej istej Slovenskej autobusovej doprave, ktorá upravila spoje mestskej hromadnej dopravy tak, že do ranného autobusu sa v Kynceľovej nezmestí už ani noha. Do školy a práce v Banskej Bystrici tak cestujú Kynceľovčania osobitným autobusom, v ktorom už cestovné neplatia. "Musíme konať a nie zalamovať rukami," konštatuje starosta Milan Rusko. "Denne nás to stojí dvesto korún. Takto máme dopravu zabezpečenú do konca januára. Dovtedy azda dohodneme nejaké riešenie s dopravcom aj s krajskou samosprávou," dodáva starosta. Mestská hromadná doprava v Banskej Bystrici zredukovala o 15 percent svoje linky po tom, čo nedostala od mesta žiadne dotácie. Pripravuje aj zvýšenie cestovného z trinásť na sedemnásť korún a pre vzdialenejšie miesta, ku ktorým patrí aj Kynceľová, až na 19 korún. Samosprávny kraj zatiaľ o vyššom cestovnom nerozhodol.

Autor: (ok)

SMER 18.1.2005

(http://www.regionalnenoviny.sk/clanok.asp?cl=1894364) O zvýšení cestovného ešte nerozhodli!

O zvýšení cestovného ešte nerozhodli!

BANSKÁ BYSTRICA - Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ešte nerozhodol o maximálnej cene cestovného v mestskej hromadnej doprave v Banskej Bystrici. Jediný známy termín je koniec januára. Podľa informácií zo samosprávneho kraja, hoci SAD Banskobystrická dopravná spoločnosť predložila žiadosť o určenie maximálnej ceny cestovného pre tento rok, tá však neobsahovala podklady, na základe ktorých by mohli posúdiť opodstatnenosť zvýšenia ceny cestovného. Týka sa to aj obmedzenia poskytovania zliav.
Už v minulom vydaní Smer Magazínu sme informovali o drastických zmenách v MHD. Uverejnili sme stanoviská SAD a mesta Banská Bystrica, ako aj názory cestujúcej verejnosti.
Po zrušení tretiny autobusových liniek v meste však hrozí, že ešte v januári SAD zruší všetky zľavy, čo by znamenalo, že plnú sumu budú musieť platiť deti, študenti, dokonca aj dôchodcovia nad 70 rokov. SAD žiada regionálnu samosprávu o súhlas so zvýšením cestovného o štyri koruny, teda na 17 korún!
Do redakcie prichádzajú neustále protesty a rôzne stanoviská. Na banskobystrickom sídlisku Fončorda, ktoré utrpelo zrušením "dvadsaťštvorky", premávajúcej do Sásovej, už občania podpisujú petíciu.
V stanovisku Asociácie užívateľov služieb (občianske združenie zriadené za účelom organizovania ochrany spotrebiteľov) sa okrem iného uvádza: "Asociácia odsudzuje v súčasnosti prezentované riešenie ekonomických vzťahov medzi SAD Banská Bystrica a mestom Banská Bystrica, ktoré je na úkor práve najcitlivejšej vrstvy spotrebiteľov, ktorí sú nútení využívať služby SAD. Sú nimi najmä dôchodcovia, rodiny s malými deťmi a študenti, ktorí sú vážne poškodení zrušením dôležitých spojov ako aj neprijateľnou úpravou cien. Ekonomické spory si musia príslušné organizácie riešiť bez poškodzovania práv a záujmov spotrebiteľov."

Erika Krčová

[18. 1. 2005]

Pravda 1.2.2005

(http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=Aslovenskoa&c=slovenskoa_4_6&iddiskuse=skd58225) Bystričania podpisujú petíciu za obnovenie spojov

1.2.2005 - Slovensko - strana 4
Bystričania podpisujú petíciu za obnovenie spojov

BANSKÁ BYSTRICA Už viac ako 1 400 obyvateľov Banskej Bystrice sa podpísalo pod petíciu za obnovenie zrušenej linky mestskej hromadnej dopravy. Tá totiž ako jediná spájala dve najväčšie sídliská mesta Fončordu a Sásovú bez toho, aby cestujúci museli prestupovať. Linku s číslom 24 zrušili začiatkom januára pri plošnej redukcii spojov.
"Chceme upozorniť primátora mesta aj zástupcov dopravného podniku, že zrušením a nevhodným presmerovaním niektorých ďalších liniek veľmi nepríjemne zasiahli do života občanov. Veľkú časť obyvateľov Fončordy tvoria starší ľudia, dôchodcovia, ktorí nemajú ani dostatok fyzických síl na pešiu kilometrovú chôdzu na najbližšie zastávky, ani financie na cestovanie s prestupovaním,"
konštatuje Iveta Majerová a Renáta Ziačiková, obyvateľky Fončordy, ktoré zostavili petíciu.
Petíciu jej organizátori odovzdali na mestskom úrade. Na otázku, ako s ňou naloží primátor Ján Králik, vedúci kancelárie primátora Peter Handlovský povedal: "Nijako. Už v čase, keď sme petíciu dostali, sme mali prísľub od Banskobystrickej dopravnej spoločnosti, že najneskôr od začiatku februára bude linka 24 obnovená," povedal Peter Handlovský.
"Linka 24 je jeden z viacerých problémov, o ktorých mesto s nami rokuje. Až do skončenia rokovaní je na informácie embargo," odmietol potvrdiť slová Handlovského vedúci MHD Banskobystrickej dopravnej spoločnosti Miroslav Snopko.
Občania zbierajú podpisy naďalej. "Problémy verejnej dopravy nemôžu byť riešené unáhlenými rozhodnutiami, ktoré robia z občanov rukojemníkov pri presadzovaní záujmov, o ktorých občania, dokonca ani poslanci mestského zastupiteľstva, nemajú dostatok informácií," tvrdí poslanec mestského zastupiteľstva Milan Lichý. Petícia bude pokračovať dovtedy, kým zrušenú linku neobnovia.

Autor: Eva Koperová

BB Žurnál 2/2005

Občania žiadajú vysvetlenie!

„V prvej fáze sme písomne oslovili primátora mesta aj riaditeľa spoločnosti SAD s cieľom vyprovokovať verejné stretnutie s obyvateľmi Bystrice, aby situáciu vysvetlili,“ hovorí o reakcii Občianskeho združenia Občania v akcii na situáciu s MHD Jaroslav Huba. Listy posielali len nedávno, zatiaľ teda nie je známe, či sa stretnutie uskutoční a kedy. Združeniu ide aj o to, aby mali Podlavice priame spojenie s mestom. Usilujú sa o to už dlho. Najprv cesta seriózneho rokovania, potom protestná akcia - to je plán Občanov v akcii. Prinášame aj úryvok z listu, ktorý poslali občania primátorovi Jánovi Králikovi a dali na vedomie riaditeľovi SAD BBDS Igorovi Kornietovi:
Vážený pán primátor!
Obraciame sa na Vás v mene občanov, členov občianskeho združenia Občania v akcii - Podlavice, očami Podlavičanov i členov Občianskej rady a žiadame Vás o riešenie nášho problému dopravy a zároveň Vás chceme požiadať o odpovede na otázky súvisiace so zabezpečením dopravy v meste a prímestských častiach Banskej Bystrice. Chceme Vás požiadať o odpovede na každým rokom sa opakujúce otázky mnohých z nás. Je spracovaný, alebo sa pracuje na dopravnom genereli mesta Banská Bystrica, alebo obdobnom pláne, ktorý rieši dopravu obyvateľov mesta? Budú sa každým rokom meniť cestovné poriadky a trasy autobusovej dopravy netransparentne bez spoluúčasti občanov a cestujúcej verejnosti? Komu má slúžiť komplikovaná a nevýhodná preprava občanov? Kto je zodpovedný za schválenie a podpísanie cestovných poriadkov zo strany mesta?
Kedy a ako chcete zlepšiť kultúru cestovania a kvalitu služieb prepravy občanov mesta Banská Bystrica? Predložili ste, alebo informovali ste na rokovaní mestskej rady a mestského zastupiteľstva v priebehu roka 2004 o situácii v MHD (napríklad výsledky preukazovania predpokladanej straty z poskytovania výkonov vo verejnom záujme v pravidelnej autobusovej doprave podľa vyhlášky 151/2003 Z.z.)? Ak je mestská doprava príťažou pre SAD BBDS, prečo nevyhlásite verejnú súťaž na nového prepravcu? Zároveň Vás žiadame, aby ste vyvinuli maximálne úsilie na vrátenie liniek z a do Podlavíc do stavu ako pred 1.1.2005, pretože nové trasovanie nemá žiadnu logik a je nevýhodné pre všetkých obyvateľov mesta.
11.1.2005

V predchádzajúcom čísle BB žurnálu sme vás informovali aj o prebiehajúcej petičnej akcii občanov sídliska Fončorda za znovuzavedenie autobusovej linky číslo 24, ktorú Slovenská autobusová doprava Banskobystrická dopravná spoločnosť (SAD BBDS) v rámci opatrení smerujúcich k redukcii spojov, ich zrušenie a napokon aj k zvýšeniu cestovného zrušila. Petícia má podľa jej iniciátorov: „Upozorniť primátora mesta a aj zástupcov SAD, že nedoriešením problémov mestskej verejnej dopravy a rozhodnutím o zrušení autobusovej linky číslo 24, ale aj zrušením a nevhodným presmerovaním niektorých ďalších liniek, veľmi nepríjemne zasiahli do života občanov Banskej Bystrice,“ uvádzajú iniciátori k významu petície.
Petičné hárky obsahujú 1379 podpisov obyvateľov dvoch najväčších sídlisk v Bystrici - Sásovej a Fončordy. Iveta Majerová, Renáta Žiačiková a Milan Lichý ju odovzdali primátorovi mesta Jánovi Králikovi.

Mat, BB Žurnál č.2/2005 27.1.2005

bb.imhd.sk

Autor: Majkl 15.2.2005 20.56 #7255

Správa z 28. zasadnutia mestského zastupiteľstva (15.2.2005)

Poslanci schválili nasledovné uznesenie – správu o vývoji situácie v MHD Veľmi v skratke (bez záruky!): - sú to výsledky Materiálu z dielne špeciálnej pracovnej skupiny vytvorenej na túto príležitosť (zástupcovia mesta a BBDS)
-dotácia pre BBDS na rok 2005 bude 18 mil. Sk
-prenájom za vozidlá a trolejové vedenie (ktorý platí BBDS mestu) sa zvyšuje z 7,2 mil. Sk na 35 mil. Sk ročne a BBDS ju nebude musieť zaplatiť (bude platiť symbolickú 1 Sk)
-suma podpory tým dosiahne 52 mil. Sk ročne (ale to je diskutabilné, pretože je to vyvolané najmä „nárastom“ hodnoty odpusteného prenájmu)
-cena CL sa nemení, upravujú sa len zľavy. Ak som to pochopil správne, ešte to nie je definitívne:
-50% zľava pre 6-15 r. a študentov SŠ, ale len pre občanov s trvalým pobytom v BB
-ZŤP, ZŤP-S zadarmo, resp. za evidenčné cestovné 1 Sk
-občania nad 70 r. – 5 Sk
-deti 0-6 r. zadarmo, resp. 1 Sk ev. cestovné
-dieťa v kočíku so sprievodcom a mestskí policajti v uniforme – zadarmo.
-t.j. študenti VŠ a mimobystrickí SŠ budú zrejme cestovať bez zľavy – za celé cestovné

Hovorilo sa o zmenách v cestovných poriadkoch liniek 24, 34, 35, 36, 42, 53, 55 a 56 (to tu nechcem konkretizovať, až keď to bude definitívne dohodnuté).

A zopár perličiek zo samotného rokovania:
-poslanci sa s primátorom najprv hádali o vyslovaných malichernostiach a dokonca bol návrh na ukončenie zasadnutia (hneď na začiatku).
-Králik zobral 3 poslancom slovo, pretože to čo hovorili „nesúviselo s témou“...
-zajtra bude Králik rokovať s FNM a v piatok s ČSAD Ostrava o možnostiach spolupráce mesto – SAD-ka.

V rámci zasadania vystúpil riaditeľ BBDS Igor Korniet, pričom zaujímavsoťou je, že hovoril o vytvorení „dopravného podniku“ za účasti mesta a BBDS. Výsledkom je, že rokovania o ňom budú pokračovať až po ukončení privatizácie. Ing. Korniet sa dokonca vyjadril v zmysle, že zľavy by mali byť zachované vo väčšej miere (s touto iniciatívou predsa malo prísť mesto).

Niekoľko údajov, čo padlo:
-12% trolejbusovej siete vlastní mesto, BBDS platí mestu ročne 15% účtovnej hodnoty (cca 29 mil. Sk) x 1,08 (zisk. prirážka)
-mesto vlastní aj 35 busov a 2 trolejbusy – ročná údržba týchto vozidiel výjde BBDS cca na 5 mil. Sk
-z 15 000 študentov UMB len 2 800 má trvalý pobyt v BB
-Náklady na 1 km u autobusov sú 36,4 Sk a u trolejbusov cca 60 Sk (???!!!) – dokonca padol návrh na začatie diskusie o daľšej (ne-)existencii trolejbusov v BB
-do 3.1. boli výkony na úrovni 4,4 mil. vozokm a od 3.1. klesli o 600 000 vzkm ročne...

A ešte zopár zaujímavostí z rozpravy:
-padol návrh, aby celú MHD zabezpečovala nejaká iná firma – nie BBDS.
-toto je možno vytrhnuté z kontextu, ale:
-posl. Ďurečka: „znovuzavedenie L24 vyrieši 90% problémov v MHD“
-posl. Ľupták (áno, ten Ľupták): „študenti VŠ budú chodiť pešo, ak nebudú jazdiť so 50% zľavou“ a následne tvrdil, že dopravca nemá ako zistiť, koľko cestuje dôchodcov, študentov, detí a pod. Ing. Korniet mu vysvetlil, že dopravca to vie úplne presne (výstup zo systému Emtest).
-Ing. Korniet najprv zdôvodňoval zavedenie cestovného vo výške 1Sk evidenčnými dôvodmi, ale neskôr priznal, že evidovať cestujúcich ide, aj keď sa vozia zadarmo (ale musí to spraviť ručne vodič).

Poslanci daný materiál schválili nadpolovičnou väčšinou, prítomných bolo len 19 z 31 poslancov.

www.banskabystrica.sk

zápisnica z rokovania MsZ 15.2.2005 - Správa o vývoji situácie v MHD.

www.ova.sk

(http://www.ova.sk/view.php?cisloclanku=2005021501) protest občanov pred MsÚ 15.2.2005

www.bleskovky.sk

(http://www.bleskovky.sk/?aid=416462&sid=36&ref=sprava_box) Banskobystrickí poslanci stanovili podmienky na dotáciu pre MHD

Banská Bystrica 15. februára (TASR) - Ani po dnešnom mimoriadnom rokovaní banskobystrického Mestského zastupiteľstva nie je zrejmé, koľko v meste bude stáť lístok v autobusoch a trolejbusoch MHD. Známe nie sú ani zľavy, ktoré si budú môcť uplatniť deti, študenti, dôchodcovia a niektorí ďalší obyvatelia.

Poslanci však odsúhlasili podmienky, za akých mesto poskytne dotácie 18 miliónov korún pre SAD Banskobystrická dopravná spoločnosť (BBDS), a. s., ktorá MHD zabezpečuje. Rokovať o nich budú komisie zastupujúce mesto a dopravcu.

Doterajšie vyjednávania potom ako zastupiteľstvo vlani v decembri rozhodlo, že mesto už neposkytne SAD BBDS žiadnu dotáciu na MHD, boli neúspešné. Dopravca na to reagoval tak, že zrušil niektoré linky a na ďalších obmedzil počet spojov. Zároveň požiadal Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja o súhlas na zvýšenie jednorazového cestovného z 13 na 17 korún. Rovnako tak chce od 1. marca zrušiť doterajšie výhody pre deti, študentov, dôchodcov a ďalších.

Zrušenie liniek, obmedzenie spojov a plánované odbúranie zliav vyvolali nevôľu medzi cestujúcou verejnosťou. Aj pred dnešným rokovaním zastupiteľstva protestovalo niekoľko Banskobystričanov žiadajúcich obnoviť zrušené linky a ponechať doterajšie zľavy.

Poslanci podmienili poskytnutie spomínanej dotácie najmä obnovením linky číslo 24, spájajúcej najväčšie sídlisko Rudlová-Sásová so sídliskom Fončorda. Využívali ju najmä študenti základných a stredných škôl i ľudia, dochádzajúci do zamestnania z jedného na druhé sídlisko. Mesto trvá na polovičnom cestovnom pre žiakov ZŠ a SŠ s trvalým bydliskom v Banskej Bystrici, nie však už pre vysokoškolákov. Plnú výšku cestovného by mali zaplatiť aj dôchodcovia do 70 rokov, starší za lístok zaplatia päť korún.

SMER 15.2.2005

(http://www.regionalnenoviny.sk/clanok.asp?cl=1932239) O zvýšenom cestovnom ešte nerozhodli

Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) ešte stále nerozhodol o maximálnej cene cestovného v mestskej hromadnej doprave v Banskej Bystrici. Ako minulý piatok konštatovala vedúca odboru financií Úradu BBSK Elena Chudá, maximálnu cenu nie je možné stanoviť, lebo chýbajú kompletné podklady.
SAD - Banskobystrická dopravná spoločnosť navrhuje zvýšenie cestovného z 13 korún na 17 Sk, čo je údajne ekonomická cena a požaduje aj zrušenie všetkých zliav. O jej schválenie požiadala už v závere vlaňajšieho roka.
„Predložili nám 13. januára podklady, ktoré neposkytovali dostatočné informácie, na základe ktorých by sme mohli rozhodnúť o maximálnej cene dopravy v Banskej Bystrici,“ konštatovala Elena Chudá. „Preto sme 31. januára vyžiadali od nich ďalšie doplňujúce materiály. Mali by poskytnúť viac informácií o hospodárení dopravnej spoločnosti, aby sme mohli rozhodnúť o zvýšení maximálnej ceny cestovného a obmedzení poskytovania zliav pre obyvateľov mesta a prímestských častí,“ dodala. Až keď bude mať Úrad BBSK k dispozícii všetky podklady, v zmysle zákona o cenách návrh cenového výmeru prerokuje s mestským úradom a dotknutými obcami. „Čas na rozhodnutie o určení cien nevymedzuje žiadny zákon,“ pripomenula E. Chudá.
Banskobystričania teda stále cestujú mestskou hromadnou dopravou za rovnaké cestovné ako vlani a využívajú všetky zľavy (študenti a dôchodcovia polovičné cestovné, dôchodcovia nad 70 rokov zadarmo, a pod.)
Mesto nemieni dať zo svojho rozpočtu žiadnu dotáciu na MHD a so SAD-kou stále vedie „ťažké“ rokovania o znovuobnovení niektorých liniek v meste. Asi tretinu z nich zrušila SAD začiatkom tohto roka, čo bol prvý úder pod pás cestujúcim. Druhým má byť nový cenový výmer, a teda cestovné 17 korún.

Erika Krčová

[15. 2. 2005]

www.mesto.sk

(http://mesto.sk/prispevky_velke/banska_bystrica/cestovnevmhdbymo1108562400.phtml) Cestovné v MHD by mohlo zostať na súčasnej úrovni

ÚRADY, INŠTITÚCIE Streda 16.Február 2005 15:00
Cestovné v MHD by mohlo zostať na súčasnej úrovni

Mesto Banská Bystrica sa chce dohodnúť so Slovenskou autobusovou dopravou-Banskobystrickou dopravnou spoločnosťou (SAD-BBDS) na zachovaní súčasných cien cestovného v mestskej doprave (MHD). Obnoviť by sa tiež mali niektoré linky MHD, ktoré SAD-BBDS zrušila od januára a rozsah výkonov by sa mal vrátiť na úroveň minulého roka.
Mestské zastupiteľstvo v utorok večer schválilo pre dopravcu dotáciu do výšky 18 miliónov korún z prebytku minuloročného hospodárenia na krytie preukázateľných strát vo verejnom záujme. SAD-BBDS však bude mať na dotáciu nárok len za splnenia viacerých podmienok. Tými sú schválenie cestovného poriadku, udržanie cien cestovného lístku na minuloročnej úrovni, podpísanie nájomných zmlúv na mestské vozidlá a trolejové dráhy, uviedol primátor Ján Králik. Dopravca by mal ďalej poskytnúť 50 percentnú zľavu pre cestujúcich od 6 do 15 rokov a študentov stredných škôl a odborných učilíšť a za cestovné 1 korunu prepravovať zdravotne ťažko postihnuté osoby a deti do 6 rokov a za päťkorunové cestovné dôchodcov nad 70 rokov. Tieto zľavy sa však budú týkať výhradne občanov s trvalým pobytom na území Banskej Bystrice. Vysokoškoláci už nebudú mať nárok na žiadnu zľavu, proti čomu protestuje rektor Univerzity Mateja Bela Milan Murgaš. Ďalšou podmienkou mesta pre dopravcu je 100 percentná zľava na kategóriu sprievodca s dieťaťom v kočíku, za ktorú však SAD-BBDS nebude mať nárok na dotáciu.
Dotáciou pre dopravcu bude aj prenájom autobusov a trolejbusov, ktoré vlastí mesto a prenájom trolejového vedenia. Ak sa SAD-BBDS s mestom dohodne, za prenájom nebude musieť platiť. Z našich prepočtov vyplýva, že dotácia vo výške 30 miliónov korún za prenajatý majetok, vo výške štyri milióny za ďalší prenajatý majetok a priama dotácia 18 miliónov je postačujúca na to, aby cestovný poriadok bol na úrovni roku 2004 a aj ceny zostali na vlaňajšej úrovni, dodal Králik.
Pre SAD-BBDS sú podmienky mesta prijateľné. Bude treba ešte rokovať, ale myslím si, že návrh už vytvára rámec na to, aby sa dohody ukončili a spustil sa taký cestovný poriadok a také podmienky pre cestovanie v Banskej Bystrici, aby občania už boli spokojní, povedal pre agentúru SITA riaditeľ SAD-BBDS Igor Korniet. BBDS od začiatku januára v Banskej Bystrici výrazne obmedzila výkony MHD, keď zrušila zhruba tretinu liniek vrátane oboch nočných a viac ako polovicu ostatných presmerovala, skrátila alebo znížila ich frekvenciu. Na krajskú samosprávu tiež poslala návrh na zvýšenie ceny základného cestovného zo súčasných 13 na 17 korún a zrušenie všetkých sociálnych zliav. Dôvodom týchto zmien je podľa riaditeľa BBDS Igora Kornieta neposkytnutie dotácie na výkony vo verejnom záujme. Kým v minulom roku podnik dostal zo štátneho rozpočtu dotáciu 54 miliónov korún, tento rok už mestský rozpočet s dotáciou nepočítal.

SITA k správe vydá zvukové správy

pt;bl

SMER 22.2.2005

(http://www.regionalnenoviny.sk/c/1941220/Nervozita-okolo-MHD-stupa.html) Nervozita okolo MHD stúpa

Protest, nervozita a chaos sprevádzali začiatok utorňajšieho rokovania Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Hoci sa poslanci pôvodne zišli kvôli niečomu inému, primátor Ján Králik sa rozhodol do programu zaradiť správu o vývoji situácie v mestskej hromadnej doprave. Tá je totiž v tomto meste témou číslo jeden už od začiatku januára. Vtedy SAD Banskobystrická dopravná spoločnosť (SAD BBDS) zrušila v meste takmer tretinu liniek a niektoré zastávky úplne. Navyše, na Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja predložila návrh nového cenového výmeru, ktorý počíta so zvýšením cestovného z 13 na 17 korún a zrušením všetkých zliav, či už pre študentov alebo dôchodcov. Dôvodom tohto radikálneho kroku bolo neschválenie dotácie pre MHD na decembrovom rokovaní.
Niet sa čo čudovať, že aktivisti takmer z každého banskobystrického sídliska prišli minulý utorok pred budovu mestského úradu, tesne pred začiatkom rokovania poslancov. V rukách držali transparent s nápisom Vráťte nám naše busy.
Mesto a SAD BBDS vyjednávali spolu už niekoľko týždňov. Na výsledky rokovaní bolo uvalené embargo, takže Banskobystričania vôbec nevedeli, či sa pohli aspoň o krok vpred. Na mestský úrad začali prichádzať petície od nespokojných občanov. Ako na mestskom zastupiteľstve konštatoval primátor Králik, vyjednávania zastali na mŕtvom bode a „nikto nikoho neberie vážne“. Rozhodol sa preto presunúť vyjednávania na inú úroveň. Poslancov požiadal o schválenie podmienok, na základe ktorých mal už v závere týždňa vyjednávať s akcionármi banskobystrickej SAD. Dlhá diskusia poslancov, ktorá skĺzavala do osobných invektív, ukázala, že niektorí poslanci sa zjavne vozia iba autom a nemajú ani len tušenie, že MHD doslova skolabovala. Zastupiteľstvo napokon predsa len odsúhlasilo podmienky, za ktorých mesto poskytne SAD-ke dotáciu 18 miliónov korún na krytie strát výkonov vo verejnom záujme. Keď sa k tomu pripočíta prenájom trolejového vedenia za 4,5 milióna a dopravných prostriedkov za 30 miliónov, patriace mestu, obchodná spoločnosť SAD BBDS môže počítať so sumou celkovo 52 miliónov korún, ktoré dostane od mesta.
Podmienky mesta sú jasné: SAD BBDS obnoví linku číslo 24, ktorá spájala sídlisko Fončorda na jednom konci mesta so sídliskom Sásová na druhom. Rovnako linky 56 i 42 a podmienkou je aj posilnenie spojov na linkách 20, 43 a 51 najmä večer. Do pôvodného stavu musia vrátiť aj linku 34, 35 a 36. Mesto ďalej trvá na polovičnom cestovnom pre žiakov základných a stredných škôl s trvalým bydliskom v Banskej Bystrici. Vysokoškoláci a dôchodcovia do 70 rokov budú musieť platiť plné cestovné, starší ľudia nad 70 rokov, ktorí cestovali zadarmo, musia zaplatiť za lístok päť korún. Cestujúci ZŤP s trvalým pobytom v B. Bystrici zaplatia iba korunu. Medzi podmienkami je aj nulové cestovné pre deti do šesť rokov a jedného sprievodcu s kočíkom. Za samozrejmosť mesto považuje udržanie ceny cestovného na úrovni vlaňajšieho roka. Také sú zatiaľ návrhy. Aká však bude realita, na to musia cestujúci ešte počkať. S prvou reakciou na podmienky mesta prišla Univerzita Mateja Bela. Nesúhlasí, aby vysokoškoláci platili plné cestovné. „Je to diskriminácia aj niekoľko tisíc študentov, ktorí nemajú trvalý pobyt na území mesta, ale navštevujú stredné školy a stredné odborné učilištia. V civilizovaných krajinách samospráva vychádza stredným a vysokým školám v ústrety. Zrušenie zliav na cestovnom v MHD pre viac ako 6500 poslucháčov denného štúdia našej univerzity zvýši ich mesačné študijné náklady zhruba o tisíc korún. Pritom vyše 5 200 z nich musí kalkulovať aj s cestovným z miesta trvalého bydliska a s nákladmi za ubytovanie,“ uvádza sa v reakcii vedenia UMB.

Erika Krčová

[22. 2. 2005]

STV Regiony 23.2.2005

(http://www.stv.sk/sprava.php?id=9156) V Banskej Bystrici budú autobusy premávať po novom

Mestská hromadná doprava v Banskej Bystrici bude od prvého marca premávať znovu podľa nového grafikonu. Zástupcovia SAD sa totiž dohodli s mestom na dotácii – ide o čiastku 18 miliónov korún na tento rok. Dotáciu schvália poslanci mesta na aprílovom zastupiteľstve. Už dnes však obe strany pristúpili na kompromis – obnovia tri kľúčové linky. Spoj 24 z najväčšieho sídliska Sásová, ktorý premával na kľúčovú ulicu Mládežnícka a spoje do Šalkovej i Senice. Po novom budú cestovať aj občania na sídlisko Podlavice – k dispozícii budú mať až dve rozdielne trasy.
Ďalším problémom je výška cestovného. Banskobystrický samosprávny kraj zatiaľ neschválil nový cenový výmer. Všetko teda platí po starom – cena i zľavy. MHD tak ide do straty.
Dlho však tento stav trvať nemôže – dohoda je jasná. Za korunu budú cestovať iba deti do 6 rokov a zdravotne ťažko postihnutí. Za 5 korún dôchodcovia nad 70 rokov a za polovičné cestovné žiaci základných a stredných škôl. Študenti, ktorí bývajú na internátoch a vysokoškoláci majú smolu. Od septembra by mali platiť plnú výšku cestovného. Univerzita Mateja Bela nemá ani na dane, od mesta žiada aj dotáciu na zľavy v MHD.

balko@stvbb.sk

SMER 1.3.2005

(http://www.regionalnenoviny.sk/c/1952474/Salamunske-riesenie.html) Šalamúnske riešenie

Ešte začiatkom minulého týždňa banskobystrický primátor Ján Králik tvrdil, že s najväčším akcionárom SAD – Banskobystrická dopravná spoločnosť (SAD BBDS), ktorým je Fond národného majetku SR, sa dohodol na rešpektovaní podmienok mesta na zabezpečenie mestskej hromadnej dopravy. Piatok však ukázal opak. SAD-ka sa rozhodla zvýšiť od 1. marca cestovné v MHD o korunu, čo znamená, že v utorok namiesto doterajších 13, zaplatia cestujúci 14 korún. Pre majiteľov čipových kariet bude jedna jazda drahšia o 50 halierov, teda už 12 korún. Tento krok dopravcov zaráža už len preto, že medzi podmienkami mesta bolo aj udržanie ceny cestovného na úrovni vlaňajšieho roka.

Podľa zástupcu SAD-ky Miroslava Snopka, cenu cestovného, a teda maximálnu cenu 14 korún, mali odsúhlasenú v platnom cenovom výmere už dva roky, iba ju neuplatňovali. Doterajšie zľavy zostávajú zatiaľ zachované. Primátor Ján Králik v tejto súvislosti reagoval, že zvýšenie je v porovnaní s inými mestami ešte únosné. Dúfa, že vyššie už nebude a zostane platiť celý rok. To, či ju bude SAD-ka dvíhať, závisí však od vzájomných dohôd s mestom a od nového cenového výmeru, ktorý má schváliť Banskobystrický samosprávny kraj. Ten zatiaľ stále nerozhodol, či dopravcami požadovaný cenový strop 17 korún je opodstatnený. Nerozhodol zatiaľ ani o zrušení zliav, čo by znamenalo plné cestovné pre deti, študentov a aj pre dôchodcov nad 70 rokov, ktorí jazdia zadarmo.

Dobrou správou pre cestujúcich je, že od 1. marca niektoré zrušené linky znova obnovia. Po dvoch mesiacoch začne opäť premávať linka č. 24, ktorá spájala dve najväčšie sídliská Fončorda a Sásová. Jej zrušenie vyvolalo najväčšie protesty a petíciu občanov. Hoci nebude premávať tak často ako predtým, úspech je už len to, že pôvodnú trasu obnovili. Rovnako obnovia i trasy ďalších zrušených liniek ako sú č. 34, 35 a 36.

Čo bude ďalej, ukážu najbližšie dni. Akcionár SAD-ky Fond národného majetku SR súhlasil na rokovaní s primátorom s podmienkami, za ktorých mesto poskytne dopravcom dotáciu 18 miliónov Sk na zľavy vo verejnom záujme a vyše 34 miliónov v podobe bezplatného prenájmu mestských vozidiel a trolejového vedenia. Príslušné zmluvy majú obe strany podpísať v týchto dňoch. Tie zahŕňajú 50-percentnú zľavu pre deti od 6 do 15 rokov a študentov stredných škôl a učilíšť. prepravu zdravotne ťažko postihnutých osôb za jednu evidenčnú korunu, rovnako aj detí do 6 rokov. Päťkorunové cestovné čaká dôchodcov nad 70 rokov. Tieto zľavy sa však týkajú iba ľudí s trvalým pobytom na území Banskej Bystrice.
Ako však upozornil primátor Ján Králik, FNM SR už podpísal zmluvu so spoločnosťou ČSAD Ostrava, ktorá sa čoskoro stane vlastníkom 49 percent akcií SAD BBDS. Počas nasledujúcich mesiacov by malo českej spoločnosti pribudnúť ďalších 17 percent akcií, a tým sa z nej stane majoritný vlastník. Podľa J. Králika nový akcionár je tvrdý obchodník a na budúci rok sa podmienky radikálne zmenia. Poskytovanie služieb v MHD nie je pre Čechov žiadna charitatívna činnosť, ale obchod. Takže vízia vytvorenia vlastnej mestskej dopravnej spoločnosti je stále viac aktuálna.

Erika Krčová

[1. 3. 2005]

SME 7.3.2005

(http://www.sme.sk/c/1959740/Zvysovat-cestovne-asi-nebudu.html) Zvyšovať cestovné asi nebudú

BANSKÁ BYSTRICA - Spory o výšku cestovného a rušenie sociálnych zliav v mestskej hromadnej doprave v Banskej Bystrici medzi magistrátom a dopravcom SAD Banskobystrická dopravná spoločnosť sa pravdepodobne končia. Od začiatku marca totiž platí zákon, podľa ktorého zvyšovanie cien a rušenie zliav schvaľujú dopravcom obce, a nie ako doteraz samosprávne kraje.

Banskobystrická dopravná spoločnosť sa dostala do sporu s mestom v januári, keď požiadala regionálnu samosprávu o schválenie nového cenového výmeru, v ktorom žiadali najvyššiu sumu za cestovné 17 korún a zrušenie všetkých zliav. Zároveň zrušili asi tretinu spojov. Samosprávny kraj však o cenovom výmere do 1. marca nerozhodol, takže výšku cestovného už bude upravovať mesto. Momentálne je cestovné 14 korún.

Poslanci mestského zastupiteľstva a vedenie mesta už dávnejšie nesúhlasili s cenovou politikou dopravcu, takže zvýšenie cestovného v mestskej hromadnej doprave na 17 korún a zrušenie zliav je nepravdepodobné. Zrušenie zliav by totiž znamenalo, že plnú sumu by museli platiť deti, študenti, dokonca aj dôchodcovia nad 70 rokov, ktorí doteraz jazdili zadarmo.

Magistrát už dávnejšie žiada od dopravcu zachovanie pôvodnej výšky cestovného, poskytovanie polovičnej zľavy pre cestujúcich od 6 do 15 rokov, študentov stredných škôl a SOU, za korunové cestovné by mala dopravná spoločnosť prepravovať ťažko zdravotne postihnutých a deti do šesť rokov. Dôchodcovia nad 70 rokov by za autobus mali platiť päť korún. Požiadavka mesta na zľavy sa týka iba ľudí s trvalým pobytom v Banskej Bystrici. Požiadavky odsúhlasilo aj mestské zastupiteľstvo.
(wm)

[7. 3. 2005]

SMER 8.3.2005

(http://www.regionalnenoviny.sk/c/1962511/Zvysenie-cestovneho-na-17-Sk-je-zazehnane.html) Zvýšenie cestovného na 17 Sk je zažehnané

V probléme s banskobystrickou mestskou hromadnou dopravou, ktorým od začiatku januára žije cestujúca verejnosť, došlo k paradoxnej situácii. Po schválení nového cestovného poriadku, ktorý platí od 1. marca a ktorý obnovil niektoré linky a upravil ich trasy podľa požiadaviek mesta a cestujúcich, otvorenou otázkou ešte zostalo zvýšenie cestovného a platnosť zliav. Hoci SAD – Banskobystrická dopravná spoločnosť (SAD BBDS) zvýšila od marca cestovné a namiesto 13 platia cestujúci už 14 korún, na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja stále leží návrh nového cenového výmeru, ktorý počíta s cenovým stropom až 17 korún a zrušením všetkých zliav. Maximálnu cenu 14 korún mala SAD BBDS odsúhlasenú v platnom cenovom výmere už dva roky, iba ju neuplatňovala. Rovnako v ňom boli určené i zľavy, ktoré zatiaľ stále platia. Od 1. marca však vstúpil do platnosti zákon, ktorý kompetenciu schvaľovania nového cenového výmeru, vrátane zvyšovania cestovného, presúva z VÚC na obce. Keďže VÚC doteraz nerozhodol a už ani nerozhodne, pravdepodobne celú agendu, ktorá obsahuje aj zdôvodnenia zvyšovania cestovného, presunie na mesto. Druhou možnosťou je, že SAD BBDS bude musieť znova požiadať, tentokrát už mesto, o odsúhlasenie nového cenového výmeru. Podľa hovorkyne Mestského úradu v Banskej Bystrici D. Svešnikovej zatiaľ ich v tejto súvislosti nikto neoslovil. Pravdepodobnosť, že by mesto odsúhlasilo cenový výmer so 17 korunami a so zrušením všetkých zliav je veľmi nízka. Mesto totiž viaže uznesenie mestského zastupiteľstva z februára tohto roku, v ktorom sa požaduje zachovanie cestovného na úrovni vlaňajšieho roka. Navyše, ešte aj v decembri vyjadrili poslanci nesúhlas s jednotným prepravným 17 korún a so zrušením všetkých zliav, čo by znamenalo plné cestovné pre deti, študentov a aj dôchodcov nad 70 rokov. Po nedávnom zvýšení cestovného na 14 Sk primátor Ján Králik reagoval, že zvýšenie je v porovnaní s inými mestami ešte únosné. „Dúfam, že vyššie už nebude a zostane platiť celý rok,“ dodal. Akcionár SAD-ky Fond národného majetku SR predčasom súhlasil s podmienkami, za ktorých mesto poskytne dopravcom dotáciu 18 miliónov Sk na zľavy vo verejnom záujme a vyše 34 miliónov v podobe bezplatného prenájmu mestských vozidiel a trolejového vedenia. K podpisu zmluvy ešte stále nedošlo. Tie zahŕňajú 50-percentnú zľavu pre deti od 6 do 15 rokov a študentov stredných škôl a učilíšť. Rovnako prepravu zdravotne ťažko postihnutých osôb a detí do 6 rokov za evidenčnú korunu. Päťkorunové cestovné čaká dôchodcov nad 70 rokov. Uvedené zľavy sa však týkajú iba ľudí s trvalým pobytom na území Banskej Bystrice. Tieto podmienky mesta by mal obsahovať aj nový cenový výmer, ktorý bude schvaľovať už mesto.

Erika Krčová

[8. 3. 2005]

Správy STV 4.4.2005

(http://archiv.stv.sk/tvarchiv/video/?video=9796) Za MHD budú dôchodcovia v Bystrici platiť

Na cestovanie mestskou hromadnou dopravou zadarmo môžu banskobystrickí dôchodcovia zabudnúť. Ak chcú aspoň nejakú zľavu, potrebujú špeciálnu čipovú kartu. Dnes sa ju mnohí snažili získať. Zbytočne.

SMER 5.4.2005

(http://www.regionalnenoviny.sk/c/1998435/Sok-pre-cestujucich-Znova-zvysili-cestovne.html) Šok pre cestujúcich! Znova zvýšili cestovné

Cestujúci mestskou hromadnou dopravou v Banskej Bystrici od pondelka zažívajú šok. Po mesiaci, keď SAD - Banskobystrická dopravná spoločnosť (BBDS) zvýšila cenu cestovného lístka o korunu, tak od 1. apríla urobila znova. A znova o korunu. Novú cenu však začala uplatňovať až od pondelka 4. apríla. Aký chaos to spôsobilo ľuďom pri nastupovaní do vozidiel MHD, sa dá len ťažko predstaviť.

Za cestovný lístok po novom teda zaplatíme už 15 Sk, majitelia čipových kariet 13 Sk. O polovicu menej platia deti a študenti od 6 do 19 rokov.

Studená sprcha však čaká dôchodcov nad 70 rokov alebo darcov krvi, ktorí cestovali doteraz zadarmo. Hoci dopravcovia už dávnejšie avizovali zrušenie zliav, málokto veril, že sa tak skutočne stane. Aj keď ich nezrušili úplne, už aj ľudia nad 70 rokov zaplatia za každú jazdu 5 Sk. Pritom si najprv musia kúpiť čipovú kartu, pretože bez nej zľava neplatí. Rovnako ju musia mať darcovia krvi (držitelia diamantovej a zlatej Jánskeho plakety) a vysokoškoláci, ktorí platia od pondelka 10 Sk. Rovnakú sumu zaplatia aj odbojári. Dôchodcovia od 60 do 70 rokov si musia rozmyslieť, kedy budú cestovať MHD. Za jazdu v pracovných dňoch od 4. do 8. hod. a od 14. do 17. hod. ich vyjde lístok 13 Sk. V ostatných časoch a cez víkendy 10 Sk. Invalidi a deti do 6 rokov pocestujú za evidenčnú korunu.

Ako sme už informovali, SAD-ka sa obrátila na mestský úrad s návrhom nového cenového výmeru. Od marca totiž kompetencia jeho schvaľovania prináleží jemu. Magistrát ho schválil a Banskobystričania tak cestujú drahšie. Prvé zvýšenie o korunu bolo od 1. marca, kedy dopravcovia obnovili aj niektoré linky, respektíve ich trasy. Zľavy, na ktoré boli cestujúci zvyknutí, vtedy zostali. Po aprílovom korunovom zvýšení však viaceré z nich padli, alebo ich výrazne obmedzili. A to dopravcovia pôvodne avizovali plošné zrušenie zliav. Napokon sa obe strany, mesto a SAD, predsa len dohodli.
Riaditeľ spoločnosti SAD - BBDS Igor Korniet v piatok minulý týždeň konštatoval, že v tomto roku by už nechceli cenu lístkov meniť a v prípade potreby sa skôr zamerajú na znižovanie nákladov. „Pracujeme s regulovanými cenami cestovného na trhu s neregulovanými cenami vstupov. Len zvýšenie ceny nafty o 90 halierov znamená pre nás mesačne rast nákladov asi o 350 tisíc,“ dodal. Primátor Ján Králik zasa zdôraznil, že časť z ceny cestovného nejde mestu ani SAD-ke. „Pri cene cestovného 13 korún za lístok, platí cestujúci takmer 2,50 Sk priamo ministerstvu financií,“ uviedol v súvislosti s 19-percentnou DPH, ktorá sa odvádza štátu. Riaditeľ Igor Korniet a primátor Ján Králik označili nový cenový výmer za veľkorysý. Poslanci mestského zastupiteľstva totiž vo svojom uznesení o podmienkach udelenia dotácie MHD netrvali na zľavách pre vysokoškolákov a dôchodcov do 70 rokov. Dokonca pôvodne všetky zľavy podmieňovali trvalým pobytom na území mesta.
MHD teda dostane od mesta dotáciu vo výške 18 miliónov na zľavy vo verejnom záujme a vyše 34 miliónov v podobe bezplatného prenájmu mestských vozidiel a trolejového vedenia.
SAD - BBDS - štvrtá najväčšia dopravná spoločnosť na Slovensku - zvýšila za posledné štyri roky cestovné o tri koruny. Riaditeľ Korniet však tvrdí, že výnosy z rastúcich cien nekryli ani ročné miery inflácie. Očakáva ďalší pokles cestujúcich v MHD. Ako však tvrdí: „Ten nie je závislý od tarifných podmienok ani od kvality služieb. Medziročný, asi 10-percentný pokles cestujúcich je dlhodobý jav v celej Európskej únii.“
Vlani prepravila banskobystrická MHD zhruba 19 miliónov cestujúcich. Spoločnosť za posledné štyri roky prepustila takmer 300 zamestnancov, 48 ľudí práve v týchto dňoch. V súčasnosti zamestnáva okolo 600 ľudí, z nich 420 vodičov.

Erika Krčová
[5. 4. 2005 14:16:05]

SME 5.4.2005

(http://www.sme.sk/c/1997390/Doprava-rozhnevala-dochodcov.html) Doprava rozhnevala dôchodcov

BANSKÁ BYSTRICA - Odvčera začal v Banskej Bystrici platiť nový cenový výmer, podľa ktorého stúplo cestovné v mestskej hromadnej doprave. Okrem zvýšenia ceny na 15 korún podmienil dopravca SAD - Banskobystrická dopravná spoločnosť poskytovanie zliav dôchodcom a zdravotne postihnutým používaním čipových kariet. Dopravca však situáciu podcenil a nezabezpečil dostatok čipových kariet. Desiatky dôchodcov od rána obliehali nákupné miesta, ale k čipovým kartám sa nedostali. Šoféri odmietali dôchodcov bez kariet prepravovať so zľavou a vznikol chaos.

"Toto nie je možné! Nielen že nám zvýšili cestovné, ale nemôžem si ani kúpiť čipovú kartu," konštatovala viac ako 70-ročná pani v zhluku približne 50-tich nespokojných ľudí.

"Bolo to nepríjemné, ráno som nedostal čipovú kartu a potreboval som ísť k lekárovi. Šofér mi nechcel poskytnúť zľavu a odmietol pokračovať v ceste, kým nevystúpim. Vyhodil ma," dodal rozhnevaný starý muž a postupne sa k nemu s nadávkami pridávali ďalší nervózni ľudia pred nákupným miestom. Niektorí starší ľudia psychicky nezvládali a museli zasahovať lekári záchrannej služby.

Vedúci prevádzky mestskej hromadnej dopravy v Banskej Bystrici Miroslav Snopko priznal včera chybu a pripustil, že sa vzniknutá situácia dala očakávať. "Dôchodcovia a zdravotne postihnutí nemali naozaj možnosť kúpiť si čipové karty, ktoré potrebujú na uplatnenie zliav. Bola to naša chyba," povedal.

SAD - Banskobystrická dopravná spoločnosť prijala včera opatrenia a objednala ďalšie čipové karty. Vedenie ešte pred poludním vydalo interný príkaz, podľa ktorého musia šoféri ešte aj dnes prepravovať dôchodcov a zdravotne postihnutých zadarmo. "Ak ani v utorok nebude dostatok čipových kariet v predajných miestach, platnosť opatrenia podľa potreby predĺžime," reagoval Miroslav Snopko.

Podľa nového cenového výmeru jazdia od pondelka žiaci základných a stredných škôl za 7,50 a vysokoškoláci za 10 korún. Dôchodcovia nad 70 rokov zaplatia tretinu cestovného, teda päť korún, ale musia vlastniť čipovú kartu. Rovnako sú na tom zdravotne postihnutí a deti do šesť rokov, ktorí platia po korune. Tretinovú zľavu získali aj banskobystrickí darcovia krvi a účastníci odboja.
(wm)

[5. 4. 2005]

PRAVDA

(http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=Bslovenskoa&c=slovenskoa_4_3) Cestovné pod Urpínom pobúrilo dôchodcov

BANSKÁ BYSTRICA Banskobystričania si od pondelka opäť zvykajú na vyššie cestovné v mestskej hromadnej doprave. Celý lístok zdražel z 13 na 15 korún a zmenili sa aj podmienky poskytovania zliav. Po dvoch úpravách cestovných poriadkov a januárovom zvýšení cestovného o korunu je to už tretia zmena v mestskej doprave od začiatku tohto roku.
Úpravy pobúrili najmä dôchodcov. Kým doteraz platili polovičné cestovné šesť korún, teraz platia desať a v dopravnej špičke dokonca 13 korún. "Mestské zastupiteľstvo a dopravný podnik pripravili pre občanov aprílový žartík. Chodím na procedúry do nemocnice. To mám kvôli lacnejšiemu cestovnému súriť sestričky, aby som o pol hodiny neskôr nemusela platiť viac?" pýta sa nahnevane dôchodkyňa Eva Trimayová.
Nepríjemnú skúsenosť mal hneď ráno aj Ján Bahýl. Hoci má 76 rokov, je zdravotne ťažko postihnutý, a teda by mal platiť len jednu korunu, musel cestovať za 15 korún. Zľava je totiž podmienená použitím čipovej karty. "Chcel som si ju teda hneď kúpiť, ale na žiadnom predajnom mieste ich dopravná spoločnosť nemala. Povedali mi, že ich budú mať až zajtra," hovorí svoju skúsenosť invalid.
Primátor mesta Ján Králik je s novými tarifnými podmienkami spokojný. "Nové tarify riešia aj mnohé otázky, ktoré uznesenie mestského zastupiteľstva neriešilo - prepravu stredoškolákov, vysokoškolákov, seniorské lístky, účastníkov odboja. Sú ústretovým krokom SAD - Banskobystrickej dopravnej spoločnosti, ktorý sme spoločne premietli do zliav. Treba to vnímať ako určitý prvok solidarity," konštatoval Králik.
Zastupiteľstvo mesta vo februári odsúhlasilo, že mesto dá na MHD dotáciu 18 miliónov korún, ak dopravca udrží ceny cestovného na úrovni vlaňajška a splní aj ďalšie podmienky. Podľa primátora dopravný podnik podmienky splnil. Riaditeľ dopravnej spoločnosti Igor Korniet uviedol, že v tomto roku už ceny cestovného v Banskej Bystrici neplánujú meniť.

Koľko stojí MHD v Banskej Bystrici

* dospelí a mladiství nad 16 rokov zaplatia v hotovosti 15 korún, čipovou kartou 13 korún, cestovanie expresnou linkou je v oboch prípadoch ešte o dve koruny drahšie
* školáci a študenti od 6 do maximálne 19 rokov platia za lístok v hotovosti 7.50, čipovou kartou 6.50 Sk
* seniori od 60 do 70 rokov zaplatia medzi 4.00 a 8.00 hod. a od 14.00 do 17.00 hod. v pracovných dňoch 13 Sk, v ostatnom čase 10 Sk, ak majú čipovú kartu
* seniori nad 70 rokov zaplatia 5 Sk, ak majú čipovú kartu
Foto popis| Problém s čipovými kartami na MHD nemá len Banská Bystrica, ale aj Košice. Pred sídlom miestneho dopravného podniku na Rooseveltovej ulici sa včera tvorili veľké davy Košičanov. Tí si musia vymeniť klasické mesačné lístky za čipové karty, čo si však mnohí z Košičanov nechali na poslednú chvíľu.

Autor: Eva Koperová

Nový čas

(http://www.bleskovky.sk/index?cid=64165&sid=10&ref=clanok_archiv) Po mesiaci: Opäť zvýšili cestovné

04.04.2005
BANSKÁ BYSTRICA - Tak to je sila! Po mesiaci sa v Banskej Bystrici opäť zvyšuje cena lístka v mestskej hromadnej doprave. Začiatkom marca Banskobystrická dopravná spoločnosť (BBDS) zdvihla cenu lístka z 13 na 14 Sk a v piatok zo 14 na 15 Sk!

Pri použití čipovej karty to bude o dve koruny menej. Zvyšovanie cestovného pritom tento rok možno ešte nie je konečné, pretože ak bude rásť cena nafty a benzínu, spolu s nimi sa môže zvýšiť aj cena lístka. "Tento rok by sme už tarify meniť nechceli, no môže sa to aj zmeniť," potvrdil riaditeľ BBDS Igor Korniet.

Školáci a stredoškoláci budú od apríla cestovať za polovičnú sumu. Vysokoškoláci na dennom štúdiu do 26 rokov zaplatia za jazdu 10 korún, rovnako aj držitelia zlatej a diamantovej Janského plakety s trvalým pobytom v Banskej Bystrici.

Novinkou v cestovnom je denný turistický cestovný lístok v hodnote 75 Sk, ktorý bude v Bystrici platiť od 1. júla.

Podľa primátora Banskej Bystrice Jána Králika nový cenový výmer prinesie veľkorysejšie zľavy, než v podmienkach udelenia dotácie dopravcovi schválilo mestské zastupiteľstvo. Riaditeľ banskobystrickej SAD však pripúšťa ďalší pokles cestujúcich. "Medziročný asi 10-percentný pokles je dlhodobý jav v celej EÚ," uviedol Korniet. Dodal, že vlani prepravila banskobystrická MHD 19 miliónov cestujúcich.

BBDS v súčasnosti zamestnáva okolo 600 ľudí, z nich 420 vodičov. Od apríla prepustila 48 zamestnancov.

Zdroj: Nový Čas

SMER 12.4.2005

(http://www.regionalnenoviny.sk/c/2008149/Bez-karty-nemohli-cestovat.html) Bez karty nemohli cestovať

Banskobystrickí dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnutí márne čakali v pondelok na čipové karty MHD. Od minulého týždňa totiž vstúpil do platnosti nový cenový výmer, podľa ktorého nielenže stúplo cestovné v mestskej hromadnej doprave na 15 korún (pri čipovej karte na 13 Sk), ale SAD - Banskobystrická dopravná spoločnosť podmienila poskytovanie všetkých zliav, teda aj dôchodcom (5 Sk) a ťažko zdravotne postihnutým (1 Sk), používaním čipových kariet. Bez nich totiž už dnes nemôžu vôbec cestovať. Dopravcovia však situáciu podcenili a karty sa rýchlo vypredali. Mnohí sa ich nedočkali ani v ďalších dňoch a vystáli si v rade celé hodiny. „Toto nie je možné. Nielenže nám zvýšili cestovné, ale nemôžeme si kúpiť ani čipovú kartu,“ hovorili nespokojní ľudia, ktorí si aj privstali, aby sa ku kartám dostali. Šoféri ich odmietali bez nich prepravovať so zľavou a vznikal chaos.
„Stojíme tu od siedmej ráno a čipové karty nemajú,“ povedala v pondelok Anna Šimková, ktorá stála spolu s ostatnými v dlhom rade na predajnom mieste MHD na Fončorde. Je ZŤP a už ráno, keď išla do nemocnice, musela zaplatiť plné cestovné 15 Sk tam aj späť. V rovnakej situácii bola i ďalšia Banskobystričanka Mária Synaková. Jeden dôchodca zasa reagoval: „Nedostal som čipovú kartu a potreboval som ísť k lekárovi. Šofér mi nechcel poskytnúť zľavu a odmietol pokračovať v ceste, kým nevystúpim. Vyhodil ma.“ Podľa svedkov niektorým ľuďom dokonca prišlo počas státia v rade zle a museli k nim privolať lekára.
„Dôchodcovia a zdravotne postihnutí nemali naozaj možnosť kúpiť si čipové karty, ktoré potrebujú na uplatnenie zliav. Bola to naša chyba,“ uviedol vedúci prevádzky MHD v B. Bystrici Miroslav Snopko. Pripustil, že situáciu podcenili. SAD -ka počas minulého týždňa objednávala ďalšie čipové karty. Vedenie napokon muselo vydať vodičom príkaz, aby dôchodcov a zdravotne postihnutých vozili zadarmo. Ešte aj vo štvrtok bol problém s čipovými kartami, a tak mohli jazdiť zadarmo.

Erika Krčová
[12. 4. 2005]

www.mesto.sk

(http://mesto.sk/prispevky_velke/banska_bystrica/cestovnevmhdmoze1111507140.phtml) Cestovné v MHD môže ešte tento rok znova zdražieť

Cestovné v banskobystrickej mestskej hromadnej doprave (MHD) by sa v tomto roku mohlo po druhý raz zvyšovať, hoci hrozba 17-korunového lístka už pominula. Po prechode kompetencie schvaľovania cenového výmeru z krajských samospráv na mestá od marca totiž podal prevádzkovateľ MHD v Banskej Bystrici SAD-Banskobystrická dopravná spoločnosť (SAD-BBDS) žiadosť o schválenie nového cenového výmeru s maximálnym cestovným 15 korún. Ešte v januári pritom žiadal krajskú samosprávu o schválenie maximálneho cestovného vo výške 17 korún. Banskobystrický samosprávny kraj však do konca februára o žiadosti nerozhodol a k 1. marcu postúpil podklady mestu Banská Bystrica.

O cestovnom na úrovni 17 korún sme uvažovali v prípade, ak by mesto, ako avizovalo, neposkytlo na MHD žiadnu dotáciu. Situácia sa však zmenila, povedal pre agentúru SITA dopravný námestník riaditeľa SAD-BBDS Ján Žambor. Pripomenul, že ani po prípadnom schválení nového cenového výmeru nemusí podnik uplatňovať maximálne cestovné. Tak to bolo pri doteraz platnom cenovom výmere. Platí už dva roky, no schválené maximálne cestovné 14 korún začal podnik uplatňovať až od marca tohto roka. Dovtedy stál lístok na MHD v Banskej Bystrici o korunu menej. Podľa vedúceho referátu dopravy a komunálnych služieb na banskobystrickom magistráte Vladimíra Ďurečku zohľadňuje predložený cenový výmer podmienky, ktoré na udelenie dotácie na MHD schválilo mestské zastupiteľstvo. V tom, že jednou z podmienok bolo aj zachovanie ceny cestovného na úrovni minulého roka, nevidí problém: Dopravca za to môže rozšíriť systém zliav aj pre študentov, ktorí nemajú trvalý pobyt v meste. Pripustil, že ak primátor nový cenový výmer podpíše, SAD-BBDS môže zvýšiť cestovné ešte v tomto roku na 15 Podľa podmienok na poskytnutie dotácie, ktoré schválili mestskí poslanci, by mal prevádzkovateľ MHD v Banskej Bystrici poskytovať 50-percentnú zľavu pre cestujúcich od 6 do 15 rokov a študentov stredných škôl a odborných učilíšť, za cestovné 1 korunu prepravovať zdravotne ťažko postihnuté osoby a deti do 6 rokov a za päťkorunové cestovné dôchodcov nad 70 rokov. Tieto zľavy sa však majú týkať výhradne občanov s trvalým pobytom na území Banskej Bystrice. Ďalšou podmienkou mesta je 100-percentná zľava na kategóriu sprievodca s dieťaťom v kočíku, za ktorú však prevádzkovateľ MHD nebude mať nárok na dotáciu. Po splnení týchto podmienok, zachovaní ceny cestovného na súčasných 13 korunách a objemu výkonov na úrovni minulého roka, má mať dopravca nárok na priamu dotáciu do 18 miliónov korún na straty za služby vo verejnom záujme a ďalších vyše 34 miliónov vo forme bezplatného prenájmu mestských vozidiel a trolejového vedenia. Objem výkonov MHD je však už teraz nižší a cena cestovného vyššia ako v minulom roku.

pt;zd
sita

www.mesto.sk

(http://mesto.sk/prispevky_velke/banska_bystrica/problemysozavadzan1112626500.phtml) Problémy so zavádzaním nového systému zliav v MHD

Hádky cestujúcich s vodičmi mestskej dopravy (MHD), nadávky, hnev a dlhé rady pred predajnými miestami MHD charakterizovali dnešok v Banskej Bystrici. Slovenská autobusová doprava-Banskobystrická dopravná spoločnosť (SAD-BBDS), prevádzkovateľ MHD v meste, podľa cestujúcej verejnosti organizačne vôbec nezvládla zavedenie nového cenového výmeru. Väčšina zliav sa totiž viaže na použitie personalizovanej čipovej karty.

Tú však doteraz dôchodcovia ani ťažko zdravotne postihnutí (ŤZP) nepotrebovali, chceli si ju teda vybaviť dnes. Dopravca tiež o novej tarife informoval až v piatok na tlačovej besede a vyvesenými oznamami. Niektorí cestujúci o zmenách vôbec nevedeli, vodiči ich však na staré preukazy už nechceli do vozidiel púšťať. Napríklad mentálne postihnutý herec Divadla na Rázcestí dnes preto išiel do práce v centre mesta pešo z okrajovej časti Podlavice. Aj mnohí dôchodcovia šli radšej peši, než by mali zaplatiť celý 15-korunový lístok.
Na predajných miestach SAD-BBDS sú od rána až doteraz dlhé rady prevažne dôchodcov. Niektorých pracovníčky MHD museli predpoludním poslať preč, pretože sa čipové karty minuli. Aj po dodaní nových je vybavovanie zdĺhavé, zákazníci museli čakať aj tri-štyri hodiny. Je to nehoráznosť, hanba tomuto mestu. Aj pán primátor nech sa príde pozrieť, ako tu musí chudoba stáť, to nie je len na drahých autách sa voziť, uviedla jedna z dôchodkýň, ktorá už na kartu čakala dohromady päť hodín. Zdôraznila, že ona našťastie nie je ŤZP. Hrajú sa s nami ako s myšou. Bolo to nepripravené, zodpovedné je celé vedenie SAD-ky aj mesta, povedal za ňou stojaci dôchodca. Chorých a starých ľudí preháňajú a sekírujú. Vozia sa na firemných autách a je im jedno, či tu chorí ľudia stoja tri hodiny alebo päť. Ešteže je pekne, lebo keby pršalo, ešte si aj oči vypichneme, dodala ďalšia nespokojná cestujúca z radu. Predstavitelia SAD-BBDS tvrdia, že o novom cenovom výmere informovali hneď, ako im ho mesto schválilo. Dôchodcovia sú veľmi disciplinovaná skupina cestujúcich, chceli si vybaviť čipové karty hneď ráno. Po tom, ako sa nám minuli, urýchlene sme zabezpečili ďalšie karty, povedal pre agentúru SITA vedúci prevádzkarne MHD SAD-BBDS Miroslav Snopko. Dodal, že po problémoch podnik rozhodol o dvojdňovom prechodnom období, kedy budú môcť dôchodcovia a ŤZP cestovať podľa starého cenového výmeru. Posilnenie výdajní čipových kariet o ďalšie pracovníčky by podľa neho nemalo zmysel, keďže prístrojov na personalizáciu kariet majú obmedzený počet. Cestovné v banskobystrickej MHD sa dnes zdražuje tento rok už po druhý raz. Za celý lístok v prvom pásme cestujúci zaplatia 15 korún, pri použití čipovej karty o dve koruny menej. Naposledy sa cena cestovného zvyšovala od začiatku marca z 12 na 13 korún.
Za batožinu a zvieratá bude treba platiť 15 korún, školáci a stredoškoláci budú cestovať za polovičnú sumu. Vysokoškoláci zaplatia za jazdu 10 korún, rovnako aj držitelia zlatej a diamantovej Janského plakety s trvalým pobytom v Banskej Bystrici. Dôchodcovia od 60 do 70 rokov budú cez víkendy a cez pracovné dni v čase 8:00 až 14:00 a 17:00 až 23:00 hod platiť 10-korunové cestovné, v ostatnom čase 13-korunové. Dôchodcovia od 70 rokov budú cestovať za päť korún, ŤZP a ich sprievodcovia (ŤZP S) za korunu. Podmienkou zľavy pre vysokoškolákov, dôchodcov, ŤZP a ŤZP S je použitie čipovej karty. Rovnako majú nárok na 10-korunové cestovné aj protifašistickí a protikomunistickí bojovníci. Evidenčný korunový lístok bude treba zaplatiť za deti do 6 rokov, vodiaceho psa a invalidný vozík. Bezplatne budú naďalej cestovať deti do 3 rokov v kočíku a ich sprievodca.

SITA

TREND

(http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=47574) Efektívnosť bystrickej MHD ďalej klesá
Príčina: Zdražovanie pohonných hmôt a nižšia mestská dotácia
[18.4.2005, TREND / mb]

SAD Banskobystrická dopravná spoločnosť (BBDS), a.s., plánuje tento rok dosiahnuť zisk len zhruba 200-tisíc korún. Spoločnosť prevádzkuje v Banskej Bystrici mestskú hromadnú dopravu (MHD), prímestskú i komerčnú autobusovú dopravu. Napriek tomu, že od začiatku apríla platí v bystrickej MHD zvýšené cestovné, ráta BBDS s celkovým znížením efektívnosti.

„Ak by sme cestovné nezvýšili, celá spoločnosť by sa ocitla v strate,“ tvrdí dopravný námestník podniku Ján Žambor. Spoločnosti totiž ráta so zvýšenými nákladmi pre rast cien nafty a so zníženou dotáciou zo strany mesta. Tá vlani predstavovala 54 miliónov korún. Tento rok pôvodne mesto nechcelo prispieť žiadnou dotáciou, po rokovaniach s BBDS napokon súhlasilo s 18 miliónmi korún.

Podľa J. Žambora je sama MHD tradične stratová napriek tomu, že vlani tvorila tretinu z 540-miliónových tržieb BBDS. Ako vyhlásil, nižšia dotácia musí byť kompenzovaná krátením liniek a zvyšovaním cestovného. Základné cestovné sa zvyšovalo z 13 na 15 Sk.

J. Žambor si uvedomuje, že vyššie ceny budú znamenať odlev cestujúcich. „Nastáva po každom zvýšení cestovného, ide však o dočasný jav,“ zdôrazňuje. Jeho dĺžka podľa neho závisí aj od ročnej doby, v peknom počasí sú ľudia viac ochotní premiestňovať sa peši alebo na bicykli.

BBDS plánuje tento rok preinvestovať takmer 77 miliónov korún, väčšinou do obnovy vozového parku. Vzhľadom na utlmenie mestskej dopravy do MHD tieto prostriedky nepôjdu. Ako tvrdí dopravný námestník podniku, pri nižších výkonoch bude plne postačovať súčasný vozový park.

BB Zurnal 2.6.2005

Opýtali sme sa Tomáša Novanského, predsedu finančnej komisie Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici

Zastupiteľstvo rozhodlo o zmenách v podmienkach dotáciách na zľavy pre MHD. Aké rozhodnutia ste prijali?

Poslanci už pred dvoma mesiacmi schválili podmienky pre poskytnutie dotácie, o ktorých rokoval primátor mesta so zástupcami banskobystrickej Sad. Politika mesta k SAD bola veľmi ústretová, okrem priamej dotácie vo výške 18 mil. Sk, sme prenajali autobusy, trolejbusy a trolejové vedenie za viac ako 30 mil. Sk, za ktoré mestu nemusia platiť a môžu ho používať. Pre Sad je to významná úspora, keďže autobusy sú v dobrom technickom stave. Ak by ich mala Sad nakúpiť, tak by musela cena cestovného výrazne narásť. Primátor mesta vydal TZV. cenový výmer, ktorý reguluje výšku cestovného v meste Banská Bystrica. Sa však využila maximálnu hornú hranicu tohoto cenového výmeru, 15 Sk. Skôr, ako bol schválený výmer, poslanci v zastupiteľstve schválili podmienky, kde sme trvali na tom, aby cena cestovného oproti minulému roku, keď to bolo 13 Sk nezvyšovala. Primátor preto nemohol vyplatiť dotáciu na zľavy pre SAD.

Kto je teda zodpovedný za výšku cestovného? Ako sa môže táto situácia riešiť?

Na májovom zastupiteľstve sme vlastne boli postavení pred takmer nevyriešiteľný problém. Ak by sme trvali na svojom pôvodnom rozhodnutí o nezvyšovaní cestovného z 13 na 15 Sk, úplne by sme paralyzovali chod MHD v meste. Mesto by nemohlo poskytnúť dotáciu pre fungovanie MHD. Spoločnosť SAD nám vtedy oznámila, že jej zamestnanci chcú vstúpiť do štrajku. Zároveň je treba dodať - SAD zvýšila cestovné na 15 Sk, na základe cenového výmeru, ktorý im schválil primátor mesta. Situácia medzi občanmi kvôli MHD bola napätá, preto sme nechceli svojím rozhodovaním blokovať fungovanie MHD, a tak sme svoje pôvodné uznesenie o obmedzení ceny cestovného zrušili. Naše rozhodnutie o nezvyšovaní cestovného nik nerešpektoval - ani SAD ani primátor. Riešenie vidím v hľadaní nového dopravcu. Poslanci prijali uznesenie, v ktorom vyzývame primátora mesta k vypísaniu výberového konania na prevádzku MHD v Banskej Bystrici. Verím, že toto odporúčanie bude primátor rešpektovať. Malo by tak vzniknúť konkurenčné prostredie, ktoré stlačí cenu cestovného k spokojnosti cestujúcich.

diskusne forum www.banskabystrica.sk

(http://www.banskabystrica.sk) Oznam Združenia zamestnancov SAD BBDS a.s.

pridané: 20.5.2005 (12:44:05)

Pretože nastala vážna situácia zamestnancov SAD s vývojom miezd od začiatku roka a od prechodu kompetencií v doprave MHD na mesto, vydali zamastnanci po svojom ustanovujúcom zhromaždení toto prehlásenie : Keďže podpisom o navýšení miezd a dodatkom PKZ o poskytovaní prémií sme stratili právny nárok na nátlakové akcie, je terajší stav možný riešiť len ako živelnú a vynútenú odozvu na podstatné zníženie reálnych miezd, čo má za následok platobnú neschopnosť našich zamestnancov pri bežnom uhrádzaní svojich životných nákladov. Pretože skladba pracovného času väčšiny vodičov neumožňuje privyrobiť si aj inou činnosťou a zároveň aj nariadením riaditeľa spoločnosti o nevykonávaní obdobnej pracovnej činnosti ako je u zamestnávateľa ( žiadať povolenie na výkon ), nie sme schopní ináč zabezpečiť svoje rodiny po finančnej stránke. Príjem z pracovnej činnosti u zamestnávateľa je náš jediný zdroj financií, bez ktorých sa v dnešnom svete nezaobídeme. Toto nás donútilo k takým akciám, ktoré budú nasledovať i bez priamej podpory odborovej organizácie, ako paritného partnera vedenia spoločnosti pri uspokojovaní potrieb a nárokov zamestnancov. Sme si vedomí následkov svojho konania, ale chápeme to ako jediný možný spôsob riešenia tejto vzniknutej situácie. Už odmietame naďalej veriť slovám a sľubom vedeniu spoločnosti, že sa peniaze ktoré nám dlžia vyplatia akonáhle budú na účte. Ak tento stav nezapríčinilo vedenie spoločnosti, ale mestský magistrát je potom podľa nás na mieste žiadať vysvetlenie od zástupcov mesta za prítomnosti médií, ako si predstavujú chod dopravy v meste a ako si zástupcovia VÚC predstavujú chod prímestských liniek. My si nemôžeme dovoliť z našich výplat dotovať a vykrývať straty výkonov vo verejnom záujme, pretože ani nám nikto nie je ochotný vykryť naše finančné problémy vzniknuté takýmto chorým systémom. Berúc na zreteľ mediálne prezentácie ministra financií a ministra soc. vecí, práce a rodiny sa teda oprávnene pýtame , kde leží naše mesto a naša dopravná spoločnosť? Je na území tohoto štátu, v ktorom sa prezentuje zlepšovanie vo vývoji reálnych miezd, alebo sa nachádzame na zvláštnom území nikoho. A oprávnene sa pýtame tých zástupcov mestského zastupiteľstva, ktorým sme aj my dávali svoje hlasy pri voľbách, či takto si predstavujú uspokojovanie potrieb svojich občanov a životnej úrovne v našom meste. Sme zároveň aj občania mesta, ktorí môžu prísť do vážnych problémov pre nezáujem svojich poslancov a primátora. Toto sú dôvody a príčiny, pre ktoré sme sa rozhodli vykonať tieto kroky i keď môžu byť vyhlásené za nezákonné a poškodzujúce spoločnosť alebo mesto. Aj naši otcovia a dedovia v minulosti museli používať takéto kroky, ak chceli prežiť zo svojimi rodinami. Nedáme sa zastrašovať ani vykorisťovať len pre to, že sa hŕstka mocných rozhodla ignorovať naše oprávnené požiadavky. Nežiadame nič na viac, chápeme zložitosť situácie ktorá vznikla po spustení fiškálnej decentralizácie, ale chceme len také platy, aké sme mali na konci roka 2004 a navýšené len o tú čiastku, ktorú nám sľubuje zákon a vláda tohoto štátu. Žiadame priamu konfrontáciu medzi vedením spoločnosti, mestským zastupiteľstvom, VÚC a nami zvolenými zástupcami, kde za prítomnosti médií vysvetlíme občanom mesta a všetkým ktorým spôsobíme naším postupom určité nepríjemnosti, dôvody nášho konania a to, čo nás k tomuto kroku doviedlo. Aby z prvej ruky vedeli, za aké platy robíme, v akom časovom rozvrhu vykonávame svoju prácu. Aby si mohli sami odpovedať, či naozaj sú naše požiadavky oprávnené alebo prehnané.

Preto aby sme sa mohli zodpovedne rozhodnúť, či naozaj nastal čas na takúto nespokojnosť a na vykonanie akcie ktorá by mohla byť označená ako nezákonná, vykonali sme porovnania a naozaj zodpovedne sme sa snažili rozhodnúť, či takýto postup nespôsobí veľké problémy hlavne tým , ktorým slúžime a pre ktorých vykonávame svoje služby. Ale aj my sme len radový občania a zamestnanci so svojimi rodinami, ktoré už za takýchto podmienok nedokážeme existenčne zabezpečiť. Preto si myslíme, že už nastal ten pravý čas na obhájenie a presadenie si svojich oprávnených požiadaviek. Chceme predložiť verejnosti za čo a ako robíme a či by naozaj aj oni robili za naše platy v našich podmienkach. Už bolo dosť sľubov a mediálnych vyhlásení kompetentných, ktoré nič neriešia, ale len situáciu podľa nás vyhrocujú a teda zhoršujú.

Všetky ďalšie kroky a rozhodnutia, ktoré združenie zamestnancov príme, budú včas oznámené všetkým kompetentným ako aj cestujúcej verejnosti, ktorej sa prípadné akcie dotknú najviac. Zvolený výbor, ktorý bude v priebehu týždňa doplnený o zástupcov dielni a THP, ako aj hovorca združenia zamestnancov sa predstaví vedeniu spoločnosti.

SME Regióny

(http://www.sme.sk/c/2232502/Doprave-v-Bystrici-hrozi-strajk.html) Doprave v Bystrici hrozí štrajk

BANSKÁ BYSTRICA - Mestskej hromadnej doprave v Banskej Bystrici hrozí kolaps. Zamestnanci SAD - Banskobystrická dopravná spoločnosť sú nespokojní s výškou príjmov a ak nebudú kompetentní riešiť ich požiadavky, sú v krajnom prípade odhodlaní odstaviť autobusy i trolejbusy. Združenie zamestnancov SAD BBDS už poslalo list aj ministrovi dopravy Pavlovi Prokopovičovi. "Reálne sa nám znížili mzdy, čo má za následok neschopnosť zamestnancov uhrádzať svoje bežné životné náklady," konštatoval hovorca združenia Radoslav Spišák.

Riaditeľ Banskobystrickej dopravnej spoločnosti Igor Korniet hovorí, že spoločnosť je v niekoľkomiliónovej strate, lebo chce pomáhať mestu. "Niektorí zamestnanci prišli až o tretinu platu, aby sme boli schopní platiť dodávateľom energií a pohonných látok," priznáva riaditeľ.

Ak vodiči vstúpia do "divokého" štrajku, budú podľa neho znášať právne dôsledky, vrátane náhrady prípadných škôd.

Korniet hovorí, že jedným z dôvodov problémov je aj to, že spoločnosť nemá ešte s mestom podpísanú zmluvu o výkonoch. Dopravná spoločnosť teda čiastočne dotuje mestskú hromadnú dopravu. Ak zmluvu mesto s dopravcom nepodpíše, hrozí zrušenie trolejbusovej dopravy.

K zdramatizovaniu situácie zamestnancov spoločnosti došlo po fiškálnej decentralizácii. Nepriaznivý stav v podniku podľa Spišáka viedol k výraznému kráteniu pohyblivej zložky, ktorá u zamestnancov tvorí takmer polovicu platu. Napríklad, vodiči mestskej hromadnej dopravy ešte koncom minulého roku zarábali približne 13-tisíc korún. Momentálne dostávajú mesačne iba desaťtisíc. "Pohybujeme sa za hranicou zabezpečenia existencie rodín," hovorí Spišák. Dodáva, že nechcú zničiť vlastnú spoločnosť, ani bojovať proti vedeniu podniku, ale proti tým, ktorí situáciu zapríčinili.

Zamestnanci žiadajú konfrontáciu vedenia spoločnosti, mestského zastupiteľstva a predstaviteľov Banskobystrického kraja. Na stretnutí chcú vysvetliť dôvody svojho konania. "Ak neuspejeme a vedenie nezastaví krátenie prémií, neoplatí sa nám pracovať. Ak sa situácia nezmení, odstavíme autobusy a trolejbusy," povedal hovorca zamestnancov. (wm)

[25. 5. 2005]

SMER 31.5.2005

(http://www.regionalnenoviny.sk/c/2244144/Ak-nebudu-peniaze-zrusia-trolejbusy.html) Ak nebudú peniaze, zrušia trolejbusy?

Poslanci mestského zastupiteľstva sa minulý týždeň opäť zaoberali mestskou hromadnou dopravou. Ešte pred pár mesiacmi totiž schválili uznesenie, v ktorom dali prevádzkovateľovi MHD, teda SAD-Banskobystrickej dopravnej spoločnosti, niekoľko podmienok, za ktorých dostane 18-miliónovú dotáciu na vykrytie strát pri výkonoch vo verejnom záujme. Okrem iného sa v uznesení hovorilo o zachovaní ceny cestovného na úrovni vlaňajšieho roka ako aj o delegovaní zástupcu mesta do dozornej rady spoločnosti SAD-BBDS. Cena cestovného však išla hore na súčasných 15 korún a SAD-ka tiež nesúhlasila, aby v jej dozornej rade sedel zástupca mesta. Nechcela preto s mestom podpísať zmluvu o výkonoch vo verejnom záujme, kým platilo spomínané uznesenie. To napokon poslanci zmiernili, respektíve niektoré časti v plnom rozsahu zrušili.
Podľa riaditeľa SAD-BBDS Igora Kornieta, ak sa domnievali, že počet dôchodcov, ktorí denne cestujú MHD sa rádovo pohybuje okolo 1500, tak realita prekvapila aj ich. Od 1. do 11. apríla predali 6500 tisíc čipových kariet pre všetkých dôchodcov. Od 1. apríla do 8. mája zaznamenali cez 82 tisíc jázd seniorov do 70 rokov a vyše 52 tisíc jázd ľudí nad 70 rokov. Za uvedené obdobie evidujú okolo 70 tisíc jázd ZŤP, ktorí majú dopravu za evidenčnú korunu. Ak by nemali dostatok financií a nedostali dotáciu, museli by odstaviť trolejbusovú dopravu, ktorá je nákladnejšia než autobusová.
Po zmene pôvodného uznesenia a podpise zmluvy dostane teda SAD-ka dotáciu 18 miliónov korún a ďalších vyše 34 miliónov už „užíva“ vďaka bezplatnému prenájmu mestských vozidiel a trolejového vedenia.
Poslanci odporučili primátorovi Jánovi Králikovi, aby vypísal verejnú súťaž na zabezpečenie MHD v meste na budúci rok. Ten však tvrdí, že podľa zákona môže jedine udeliť licenciu, ak o ňu niekto požiada. Zatiaľ sa tak však nestalo.

Erika Krčová

[31. 5. 2005]

BB Zurnal 2.6.2005

Zmiznú trolejbusy z bystrických ciest? Nespokojní vodiči hrozia štrajkom

SAD BBDS a.s. v poslednom období na seba upozorňovala len nepopulárnymi negatívnymi krokmi voči občanom.
Neustálym zvyšovaním cestovného dráždila cestujúcich, ktorí v súčasnosti využívajú autobusovú alebo trolejbusovú dopravu len v nutných prípadoch. Nespokojnosť sa však neobjavila len na strane cestujúcich ale aj na strane vodičov, za ktorých Združenie zamestnancov SAD BBDS a.s vydalo prehlásenie, v ktorom žiada o priamu konfrontáciu medzi nimi zvolenými zástupcami, vedením spoločnosti, mestským zastupiteľstvom a VÚC. Situácia sa vyostruje…

Čo nové vo vzťahu Mesto - SAD
Vo februári tohoto roku mestské zastupiteľstvo schválilo uznesenie, ktorým boli stanovené podmienky poskytnutia dotácie pre SAD BBDS a.s. Nesplnenie stanovených podmienok by bolo právnym podkladom na to, aby sľúbené financie nedostali. A tu vznikla príčina, prečo sa SAD-ka bránila podpísaniu zmluvy na výkony vo verejnom záujme. Jednak sa obávala hrozby, že nesplní zastúpenie v dozornej rade a zároveň nedokázala splniť podmienku poslancov o udržaní ceny cestovného lístka na úrovni roku 2004. Ešte do ostatného zasadnutia poslanci trvali na stanovených podmienkach, no práve na tomto mestskom zastupiteľstve podmienky zrušili a z návrhu zmluvy ich vyškrtli, okrem finančného limitu 52 miliónov korán, kt. Sad od Mesta dostane. "Na mojom stole leží mnou podpísaný návrh zmluvy, podľa ktorého SAD v priebehu tohoto roka dostane finančnú dotáciu 52 miliónov korún a spätne dostane aj po jednej dvanástine vyplatené peniaze od 1. 1. 2004"vyjadril sa k zmluvnému vzťahu Mesta so Sad primátor Ján Králik. Sumu 52 miliónov tvorí čiastka 20 miliónov, ktorú dáva Mesto a 34 miliónov bude poskytnutých cez MHD a.s., ktorej je však stopercentným vlastníkom len Mesto je už dnes schopné poslať SAD-ke päť dvanástin tejto sumy. Tieto peniaze pôjdu na doplnenie finančnej straty, ktorú má SAD za minulé obdobie.

Nespokojní vodiči
Mesto neurčuje presne, na čo SAD financie od Mesta vynaloží. Na finančnú podporu čakajú zamestnanci Sad, predovšetkým vodiči, ktorí považujú svoju situáciu v Sad za neúnosnú. Podpisom o navýšení miezd a dodatkom PKZ o poskytovaní prémií stratili právny nárok na nátlakové akcie. Znížením reálnych miezd nie sú schopní uhrádzať bežné životné náklady vzťahom k čomu vydali prehlásenie. V ňom okrem iného stojí: "Chceme len také platy, aké sme mali na konci roka 2004 a navýšené len o takú čiastku, ktorú nám sľubuje zákon"

Niekdajšie zľavy cestvného na úkor platov vodičov?
Na ostatnom mestskom zastupiteľstve vystúpil so svojou rečou aj riaditeľ SAD Igor Korniet, ktorý prišiel s konkrétnymi štatistikami. Tie dokumentujú napríklad aj to, či dôchodcovia, ktorí sa sťažovali na komplikácie s čipovými kartami, využívajú zľavy v MHD a koľko precestujú. Podľa pôvodných štatistík sa rátalo s počtom 1500 dôchodcov, ktorí využívajú MHD, ale nové údaje hovoria až o počte 6500 čipových kariet, ktoré sa v období od 1.4. do 11.4. 2005 predalo seniorom. Od 1. 4. Do 8. 5. 2005 precestovali napríklad v kategórii seniori od 60 do 70 rokov viac ako 82 tisíc jázd a seniori nad 70 rokov viac ako 72 tisíc jázd. Najviac však cestujú ľudia za prácou, aj keď výška cestovného ich núti siahnuť hlbšie do vrecka. Napriek tomu riaditeľ SAD tvrdí: "Cena na úrovni dnešných 15 korún s poskytovanými zľavami je ďaleko nižšia než cena ekonomická" Do 1. 4. 2005 poskytovala SAD ešte staré zľavy (nulové cestovné), čo sa prejavilo na nespokojnosti zamestnancov Sad, ktorí mali pozastavené a odobraté čiastky mzdy, u niektorých to vykazovalo dokonca až jednu tretinu mzdy. Zrušenie vysokých zliav cestovného zabrzdili ďalšie finančné straty, ktoré nimi boli spôsobené. Korniet preto nechápe 52 miliónovú dotáciu ako dar od mesta, ale ako finančnú podporu na vykrytie niekoľkomiliónovej straty. "Tú sa SAD rozhodlo znášať na vlastných bedrách, aby sme Mestu pomohli" vyjadril sa Korniet na zastupiteľstve.

Kedy by hrozil zánik trolejbusovej dopravy v Bystrici?
Keby nedošlo k podpísaniu zmluvy na výkony vo verejnom záujme. SAD by podľa Kornietových slov bola nútená zrušiť trolejbusovú dopravu. Autobusová doprava stojí Sad 36 Sk za kilometer. Náklady na trolejbusovú dopravu sú až o 15-20 Sk na kilometer viac ako na autobusovú dopravu. Preto je na zváženie, či sa oplatí trolejbusy prevádzkovať. Z toho dôvodu je ťažko pochopiteľná nedávno vybudovaná trolejbusová trať smerom do Tesca pre trolejbus číslo 9. Myšlienku o žiadaní finančných dotácií od Ministerstva životného prostredia na trolejbusovú dopravu ponúkol do pléna zastupiteľstva poslanec M. Smädo. Neostáva nám nič iné len dúfať, že nám bystrická SAD-ka už neprinesie žiadne nepríjemné prekvapenie.

zd

www.banskabystrica.sk

zápisnica z rokovania MsZ 24.5.2005 - ústna informácia o zabezpečení cestovných poriadkov a taríf MHD pre rok 2005

SME 10.10.2005

(http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2416882) Bystrica vyberá dopravcov MHD

BANSKÁ BYSTRICA - Mesto Banská Bystrica už vypísalo širší výber dopravcov na prevádzkovanie mestskej hromadnej dopravy. Inzeráty sa v týchto dňoch objavili aj v médiách.

"Som ochotný vybrať len tých, ktorí ponúknu najlacnejšiu, najlepšiu a najširšiu prevádzku pre obyvateľov Banskej Bystrice," povedal primátor Ján Králik. Súčasný prevádzkovateľ mestskej hromadnej dopravy SAD - Banskobystrická dopravná spoločnosť má podpísanú zmluvu s mestom do konca tohto roku a bude sa musieť tiež zúčastniť výberu. Magistrát ponúka zmluvu s dopravcom na päť rokov.

Králik nepredpokladá, že cestovné, ktoré je momentálne 15 korún, klesne, ale verí, že pri dobrom výbere nebudú ceny stúpať a pribudnú zľavy a množstvo spojov. (wm)

Trend 6.10.2005

(http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=56158) Banskobystrická SAD je v českých rukách
O prevádzkovanie MHD sa bude musieť BBDS opätovne uchádzať

Po dlhších peripetiách sa česká ČSAD Ostrava definitívne usadila v SAD Banskobystrickej dopravnej spoločnosti (BBDS), a.s. Odkúpila v nej 94-percentný podiel.

Vláda vybrala českého investora spomedzi štyroch uchádzačov už v roku 2002. Podpis zmluvy medzi Fondom národného majetku (FNM) SR a ČSAD bol však následne pozastavený, pretože spoločnosť Česká finanční podala na ČSAD návrh na exekúciu. Ostravský dopravca svoj dlh zaplatil a obnovil rokovania s FNM. Tie však stále viazli.

Podľa vedenia ČSAD bolo na vine zdĺhavé rozhodovanie orgánov Európskej únie, ktoré museli celú transakciu schváliť. Napokon rozhodli, že v tomto prípade nejde o nepovolenú podporu dopravcu zo strany iného štátu.

Kúpna zmluva tak mohla byť konečne podpísaná. Stalo sa tak v júni tohto roku, majetkový podiel BBDS bol na ČSAD prevedený v auguste. Ostravský prepravca sa v privatizačnej zmluve zaviazal, že dostavia nedokončenú budovu novej autobusovej stanice. Tá je rozostavaná už dvadsať rokov.

BBDS prevádzkuje v Banskej Bystrici mestskú hromadnú dopravu (MHD), prímestskú i komerčnú autobusovú dopravu. Jej ročné tržby sa pohybujú okolo päťsto miliónov korún.

Vlani dosiahla šesťmiliónový zisk, tento rok plánuje hospodársky výsledok len vo výške dvestotisíc korún. Dôvodom sú rastúce ceny nafty a zníženie mestskej dotácie na prevádzku MHD.

Pritom nie je isté, či BBDS bude bystrickú MHD prevádzkovať aj v budúcnosti. Minulý týždeň mestské zastupiteľstvo vyhlásilo verejnú súťaž na jej prevádzkovateľa. BBDS sa chce na výberovom konaní tiež zúčastniť. Pokiaľ ho nevyhrá, je zo zákona povinná poskytnúť svoje trolejové vedenia novému dopravcovi.

BB Žurnál 6.10.2005

(http://vl-company.euweb.cz/clanky.html#05) Mesto vyhlásilo súťaž na prevádzkovateľa MHD

Mesto Banská Bystrica vyhlásilo verejnú obchodnú súťaž na výber prevádzkovateľa mestskej hromadnej dopravy. Záujemcovia môžu ponuky predkladať do konca októbra. Medzi podmienkami je akceptovanie cestovného poriadku navrhnutého mestom, maximálna výška úhrady strát za výkony vo verejnom záujme 40 miliónov krún aj prenájom autobusov a trolejbusov v majektu mesta.
Ako uviedol vedúci referátu dopravy Vladimír Ďurečka: "Od začiatku tohto roka nie sú občania spokojní s MHD v tomto meste. NIektoré časti mesta zostali úplne bez spojenia," povedal Ďurečka. Dodal, že pri vyhlásení súťaže sa inšpirovali mestom Poprad.

Do súťaže sa môže zapojiť aj BBDS. Táto má s mestom uzavretú zmluvu do konca roka 2005. "Dávame to na dlhšie obdobie päť rokov, aby to umožnilo umožnilo tým, ktorí si nakúpia vozidlá, amortizovať ich," povedal na tlačovej besede primátor Ján Králik. Pri výbere ponúk bude dôležitým kritériom čo najlacnejšia prevádzka MHD pri čo najširšom rozsahu výkonov.

Odporúčanie primátorovi vypísať súťaž na prevádzkovateľa MHD prijali mestskí poslanci v máji. Králik vtedy povedal, že odporúčanie nebude rešpektovať, pretože súťaž na prevádzkovaťeľa MHD podľa zákona vypísať nemôže, môže udeliť iba licenciu, ak o ňu niekto požiada. "Poslanci vtedy pripravili uznesenie na verejné obstaranie a to je rozdiel. Teraz nejde o verejné obstaranie, ale o verejnú súťaž podľa Obchodného zákonníka," tvrdí primátor dnes.

(hc), BB žurnál 20/2005, 6.10.2005

SME 2.11.2005

(http://ekonomika.sme.sk/clanok.asp?cl=2450236) Strategický investor kúpi pre SAD BBDS 25 nových autobusov

Banská Bystrica 2. novembra (TASR) - Jedným zo zámerov strategického investora ČSAD Ostrava, a. s., v Slovenskej autobusovej doprave (SAD) Banskobystrickej dopravnej spoločnosti (BBDS), a. s., je obnova zastaraného vozidlového parku. Väčšinu financií smerujúcich do banskobystrickej firmy použije na nákup nových autobusov.

Do konca roka 2005 kúpi zahraničný partner podľa riaditeľa SAD BBDS Igora Kornieta 25 autobusov za 130 miliónov Sk. Budú to najmä vozidlá pre mestskú hromadnú dopravu (MHD) a prímestské linky. Pribudnú však i autobusy na diaľkových a medzinárodných linkách. "Dodávateľ nových autobusov vzíde z verejnej súťaže, ktorú sme už vyhlásili," poznamenal Korniet.

Doplnil, že český investor má eminentný záujem aj o dokončenie rozostavanej Autobusovej stanice v Banskej Bystrici. Zmapovanie súčasného stavu 20-ročného nedostavaného objektu bolo jedným z jeho prvých krokov po vstupe na slovenský dopravný trh. Ostraváci, ktorí majú podľa Kornieta veľké skúsenosti s budovaním AS v Českej republike, iniciatívne naštartovali jej dostavbu.

Spoločnosť ČSAD Ostrava kúpila 49-% podiel vo firme SAD BBDS. Kúpnu zmluvu podpísali v júni, majetkový podiel na ostravskú firmu previedli v auguste 2005. Zahraničný investor chce čím skôr získať v slovenskej spoločnosti majoritný podiel s cieľom budovania firmy.

SAD BBDS má asi 15-% podiel na trhu. Jej ročné tržby sa pohybujú okolo pol miliardy Sk. Za prvých 9 mesiacov 2005 vykázala stratu 11 miliónov Sk oproti plánovanému zisku 3,7 milióna Sk. Hospodárenie firmy podľa Kornieta negatívne ovplyvnilo zvýšenie cien motorovej nafty, nepokrytá strata z výkonov vo verejnom záujme v mestskej i prímestskej doprave a v medziročnom porovnaní tiež nárast daňových povinností.

Copyright © TASR 2005

[2. 11. 2005 12:12:00]

SITA

DOPRAVA: Komisia odporučila mestu prednostne rokovať so SAD Zvolen
Komisia v pondelok vyhodnotila ponuky predložené záujemcami v súťaži na výber prevádzkovateľa MHD, ktorú mesto Banská Bystrica vyhlásilo v septembri

BANSKÁ BYSTRICA 14. novembra (SITA) - O prevádzkovaní mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Banskej Bystrici od začiatku budúceho roka by mal primátor mesta rokovať prednostne so spoločnosťou SAD Zvolen. Odporučila mu to komisia, ktorá v pondelok vyhodnotila ponuky predložené záujemcami v súťaži na výber prevádzkovateľa MHD, ktorú mesto vyhlásilo v septembri. Okrem SAD Zvolen sa do súťaže zapojil aj súčasný prevádzkovateľ banskobystrickej MHD SAD-Banskobystrická dopravná spoločnosť. Agentúru SITA o tom informoval člen komisie, vedúci referátu dopravy a komunálnych služieb banskobystrického magistrátu Vladimír Ďurečka.

Riaditeľ dopravného úseku SAD Zvolen Milan Chabada na pondelkovej tlačovej besede informoval, že v prípade prevádzkovania MHD v Banskej Bystrici by ich spoločnosť zabezpečila väčší rozsah výkonov, zavedenie nových liniek, zjednodušenie tarifných podmienok, rozšírenie zliav či nezvyšovanie ceny cestovného minimálne v budúcom roku. Do obnovy vozového parku nákupom 50 nových autobusov by investovala v budúcom roku 250 mil. Sk. Počíta však s úplným nahradením drahšej trolejbusovej dopravy autobusmi. V prípade zachovania trolejbusovej dopravy by sa rozsah výkonov podľa Chabadu musel znížiť, nižšia by bola aj investícia do nových vozidiel.

SITA

SAD Zvolen má záujem o MHD v Banskej Bystrici
V súťaži ponúka rozšírenie výkonov aj zliav, počíta však so zrušením trolejbusovej dopravy

BANSKÁ BYSTRICA 14. novembra (SITA) - Väčší rozsah výkonov, zavedenie nových liniek, zjednodušenie tarifných podmienok, rozšírenie zliav či zachovanie cien cestovného minimálne v budúcom roku obsahuje ponuka Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Zvolen, ktorú predložila v súťaži na prevádzkovanie mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Banskej Bystrici. Dopravný riaditeľ SAD Zvolen Milan Chabada na tlačovej besede v pondelok ďalej informoval, že v prípade víťazstva investuje ich spoločnosť do radikálnej obnovy vozového parku pre banskobystrickú MHD v budúcom roku 250 mil. Sk. "Jednorazovou kúpou 50 nových autobusov by sa znížil priemerný vek vozového parku na 2,55 rokov. Ponúkame tiež odkúpenie 35 autobusov, ktoré v súčasnosti vlastní mesto," povedal Chabada.

Vo svojej ponuke ale SAD Zvolen počíta s úplným nahradením drahšej trolejbusovej dopravy autobusmi. V prípade zachovania trolejbusov by spoločnosť podľa Chabadu mohla kúpiť len 33 nových autobusov a priemerný vek vozového parku by sa znížil na 3,73 roka. "Pri nezvyšovaní cestovného a pri tejto dotácii by sa musel ďalej redukovať rozsah dopravy, aby sa trolejbusová doprava zachovala," dodal Chabada s tým, že aj dlhodobejšie nezvyšovanie cestovného je SAD Zvolen schopná garantovať len pri variante úplnej autobusovej dopravy.

Banská Bystrica vyhlásila verejnú súťaž na prevádzkovateľa MHD v septembri tohto roka, ponuky mohli záujemcovia predkladať do konca októbra. Okrem SAD Zvolen, ktorá prevádzkuje MHD vo Zvolene a v Žiari nad Hronom, sa o prevádzku MHD v Banskej Bystrici od budúceho roka uchádza aj jej súčasný prevádzkovateľ, ktorým je SAD-Banskobystrická dopravná spoločnosť. Tá o svojej ponuke verejnosť zatiaľ neinformovala. Vyhlásenie výsledkov je naplánované na utorok 15. novembra, rokovania mesta s víťazom o zmluve by sa mali skončiť do 30. novembra, kedy by sa mal vyhlásiť nový prevádzkovateľ. Medzi podmienkami pre budúceho prevádzkovateľa MHD je akceptovanie cestovného poriadku navrhnutého mestom, maximálna výška úhrady strát za výkony vo verejnom záujme 40 mil. Sk ročne či prenájom autobusov a trolejbusov v majetku mesta.

http://banskabystrica.virtualne.sk/

(http://banskabystrica.virtualne.sk/) SAD Zvolen zachová súčasné základné cestovné v banskobystrickej MHD

Banská Bystrica 14. novembra (TASR) - Zjednodušiť tarifný systém umožňujúci využívanie zliav väčšiemu počtu cestujúcich a zaviesť nové linky a spoje pri zachovaní súčasnej výšky základného cestovného 15 Sk ponúka Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen, a. s., ako jeden z uchádzačov o prevádzkovanie mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Banskej Bystrici. Nový dopravca, ktorý vzíde z verejnej obchodnej súťaže, bude známy 30. novembra 2005. Zvolenská spoločnosť navrhuje výraznú a rýchlu obnovu vozového parku v roku 2006 kúpou 50 nových autobusov za 250 miliónov Sk. Banská Bystrica by sa tak stala s priemerným vekom vozidiel 2,55 roka mestom s najmodernejším vozovým parkom MHD v SR spĺňajúcim aj emisné hodnoty Euro 3.
"V roku 2006 medziročne zvýšime dopravné výkony z 3,8 milióna na 4 milióny kilometrov (km) a sme pripravení zabezpečovať aj nočné spoje. V tarifnom systéme, ktorý je dnes jedným z najneprehľadnejších v slovenských mestách, zavedieme jednotné cestovné pre dôchodcov do 70 rokov 10 Sk a pre žiakov a študentov vrátane vysokoškolákov 8 Sk. Prijateľnejšie bude cestovné aj pre určité sociálne skupiny, napríklad pre zdravotne ťažko postihnutých 5 Sk. Deti do 6 rokov budeme prepravovať zadarmo," uviedol na dnešnej prezentácii riaditeľ dopravného úseku zvolenskej SAD Milan Chabada. Zdôraznil, že nevylučujú udržanie cestovného 15 Sk až do prijatia eura v SR. V roku 2006 predpokladá SAD Zvolen vykázať zisk 300 000 Sk. Pri zefektívňovaní a zoptimalizovaní dopravy v meste ho bude v ďalších rokoch zvyšovať. "Naša stratégia smeruje k zníženiu nákladov v MHD o 8 až 10 Sk z dnešných 50 Sk na 1 km so zníženou ročnou dotáciou od mesta 39,5 milióna Sk do roku 2008, dokedy máme licenciu. Dávame záruku, že odkúpime 35 autobusov z vozového parku SAD Banskobystrickej dopravnej spoločnosti, a. s., ktorá je spoločnosťou mesta. Podľa našich prepočtov je trhový odhad 40 miliónov až 60 miliónov Sk. V prípade zmeny prevádzkovateľa MHD v Banskej Bystrici zabezpečíme spätný odpredaj autobusov mestu," povedal Chabada. Doplnil, že ponuka SAD Zvolen obsahuje niekoľko alternatív vrátane zabezpečovania trolejbusovej dopravy. Pri variante s trolejbusmi by sa zmenil iba počet nakupovaných nových autobusov na 22 a priemerný vek vozového parku na 3,73 roka. Trolejbus má však vyššie náklady - až 80 Sk na 1 km, kým autobus 40 Sk na 1 km. Vek trolejbusov zabraňuje ich ďalšej obnove generálnymi opravami a nový trolejbus je dvojnásobne drahší ako kĺbový autobus. Autobus stojí asi 6,4 milióna Sk a trolejbus 13 miliónov Sk. Aj vývoj ekologizácie smeruje k používaniu spaľovacích motorov, v trakčných stagnuje, a preto i výroba trolejbusov sa výrazne utlmuje.

SMER 15.11.2005

(http://www.regionalnenoviny.sk/c/2469530/Kto-bude-prepravovat-Bystricanov.html) Kto bude prepravovať Bystričanov?

Do konca októbra mohli dopravcovia predkladať ponuky do verejnej obchodnej súťaže na výber prevádzkovateľa mestskej hromadnej dopravy. Mesto Banská Bystrica ju vypísala preto, že súčasnému prevádzkovateľovi MHD, ktorou je SAD - Banskobystrická dopravná spoločnosť, končí posledným decembrovým dňom zmluva. Minulý týždeň otvorili obálky s ponukami a komisia by ich mala už tento týždeň vyhodnotiť a rozhodnúť, kto bude prepravovať Banskobystričanov. Aspoň podľa vedenia mesta ním bude ten, čo ponúkne najlacnejšiu a najlepšiu prevádzku. Do podmienok zahrnuli akceptovanie cestovného poriadku, ktorý navrhne mesto, maximálnu výšku úhrady strát za výkony vo verejnom záujme 40 miliónov korún ako aj prenájom autobusov a trolejbusov v majetku mesta. Podkladom pre zadávacie podmienky sa stal vlaňajší rok, čo znamená, že na ten budúci by nemali byť horšie. Podľa viceprimátora Máriusa Miku je šanca, že víťazom konania by mohol byť aj niekto iný, než súčasný dopravca. Teoreticky pripustil aj možnosť, že dopravu v meste by mohli prevádzkovať dvaja. „Všetko záleží od ekonomických možností. Pokiaľ príde návrh lacnejšieho riešenia pre občana, tak som za to, aby boli aj dvaja. Ale jednoznačne povedať, že by sme to teraz mali rozdeliť, aby boli dvaja a nakoniec náklady stúpnu, tak by to nebolo správne. Nevidel som ponuky a neviem, ako to dopadne,“ konštatoval minulý týždeň viceprimátor. Existujú však aj úvahy, že sa odbúra trolejbusová doprava, ktorá v MHD tvorí tretinu dopravy. „Treba si počkať, ako dopadne výberové konanie. Záleží od ponúk a od toho, či záujemca príde s odstavením trolejbusovej dopravy. Možno ju dokáže nejakým iným rozložením trás robiť efektívnejšie. Trolejbusová doprava je ekologickejšia než autobusová. Ak by sme ju teraz rušili, zdvihla by sa vlna protestov. Nie je vyčíslené, či by ekonomické dôsledky ekologických následkov neboli vyššie ako náklady na trolejbusovú dopravu. Neviem si predstaviť, že by sme prišli s návrhom zrušiť ju a nahradiť klasickými autobusmi, aký by to malo ohlas,“ dodal M. Mika. Podľa neho, nech už vyhrá akýkoľvek dopravca, bude mať zmluvu na prevádzkovanie dopravy a musí do nej investovať. Vozidlá sú už pomerne staré a tie musí zabezpečiť. Kvalita dopravy musí byť aspoň taká, ako v predchádzajúcom období.

ekč, alb

[15. 11. 2005]

http://banskabystrica.virtualne.sk/

(http://banskabystrica.virtualne.sk/) Záujem o prepravu Bystričanov má SAD Zvolen a domáca SAD BBDS

Banská Bystrica 15. novembra (TASR) - Nový prevádzkovateľ mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Banskej Bystrici bude známy 30. novembra 2005. Do obchodnej verejnej súťaže predložili ponuky iba Slovenská autobusová doprava (SAD), a. s., Zvolen a domáca SAD Banskobystrická dopravná spoločnosť (BBDS), a. s. Hodnotiaca komisia nevybrala žiadneho z uchádzačov kvôli neporovnateľnosti podmienok na zabezpečovanie prepravy cestujúcich. Podľa informácií z magistrátu komisia vyhodnotila 14. novembra 2005 ponuky a ich predkladateľov a odporučila banskobystrickému primátorovi rokovať v najbližších dňoch najprv s predstaviteľmi zvolenskej SAD a až v prípade neúspechu so zástupcami SAD BBDS. Bystričanov bude prepravovať ten, kto ponúkne najlacnejšiu a najlepšiu prevádzku MHD. Do podmienok zahrnul vyhlasovateľ súťaže akceptovanie cestovného poriadku, navrhnutého mestom, maximálnej výšky potreby úhrady straty za výkony vo verejnom záujme na rok 40 miliónov Sk ako aj prenájom 35 autobusov a 2 trolejbusov v majetku mesta minimálne vo výške ich odpisov. Podkladom pre zadávacie podmienky bol rok 2004, čo znamená, že na rok 2006 by nemali byť horšie. Mesto má záujem o rozšírenie zliav cestujúcich o skupiny, ktoré nie sú teraz zohľadnené. Úpravy cestovných poriadkov budú predmetom ďalších rokovaní.
Obchodnú verejnú súťaž na širší výber dopravcov prevádzkovania MHD v krajskom sídle vyhlásilo Mesto Banská Bystrica 28. septembra 2005, lebo súčasnému prevádzkovateľovi SAD BBDS končí posledným decembrovým dňom tohto roku zmluva o výkonoch vo verejnom záujme. Do stanovenej lehoty 30. októbra predložili ponuky iba dvaja spomínaní uchádzači. Podmienkou bolo oprávnenie na podnikanie v pravidelnej preprave osôb a skúsenosti s ňou, schopnosť flexibilne reagovať na požiadavky prepravných prúdov v meste a finančná spoľahlivosť a odborná spôsobilosť. Dopravca musí disponovať technickým zabezpečením - vozidlami spĺňajúcimi požiadavku na emisie Euro 3 so zariadením na odbavovanie cestujúcich a možnosťami ich odstavovania na území mesta. Vyhlasovateľ posudzoval najmä výšku nákladov na jednotlivé linky, vek, zloženie a technické parametre vozidlového parku ako aj viazanosť čiastky odpisov na jeho obnovu a tarifné podmienky.

http://banskabystrica.virtualne.sk/

(http://banskabystrica.virtualne.sk/) Banskobystrická dopravná spoločnosť chce rozširovať sieť trolejbusovej dopravy

Banská Bystrica 22. novembra (TASR) - Približne 40 % z celkového počtu 19 miliónov osôb prepravených ročne v mestskej hromadnej doprave (MHD) v Banskej Bystrici využíva trolejbusy. Slúži im 36 vozidiel premávajúcich na vyše 50 kilometroch (km) tratí. Všetky spoje a linky zabezpečuje v pracovných dňoch 19 kĺbových a 4 sólo vozidlá, počas víkendu 6 kĺbových a 4 sólo vozidlá. V pracovné dni najazdia spolu 3 965 km a cez víkend 2 110 km. Prevádzkovateľ trolejbusovej trakcie Slovenská autobusová doprava (SAD) Banskobystrická dopravná spoločnosť (BBDS), a. s., chce rozširovať sieť ekologicky vhodnej trolejbusovej dopravy v krajskom sídle. " Čím je širšia sieť, tým sú nižšie náklady na prevádzku trolejbusov. Elektrická trakcia tvorí základ dopravných trás, obsluhuje asi 40 % územia mesta - najdôležitejšie centrá spoločenského života, školské, zdravotnícke a športové zariadenia, orgány miestnej a štátnej samosprávy, ako aj iné významné záujmové oblasti. Celkový predpokladaný ročný výkon trolejbusovej prevádzky je takmer 1,234 milióna km. Priemerný vek trolejbusov dosahuje 8,9 roka," uviedol riaditeľ SAD BBDS Igor Korniet.
V meste pod Urpínom zaviedli trolejbusovú dopravu v roku 1989. Banská Bystrica sa stala po Bratislave a Prešove tretím mestom v SR s ekologickým druhom MHD. Značnú časť motorovej trakcie nahradila elektrická s mimoriadne pozitívnym dopadom na zmenu životného prostredia v centrálnej mestskej časti a jednotlivých obytných zónach. "Trolejbus je najvhodnejší do miest s kopcovitým terénom, teda v Banskej Bystrici sú najmä v zime lepšie podmienky na prevádzku trolejbusov ako autobusov. Náklady na tento ekologickejší druh dopravy činia asi 60 Sk na 1 km. Prevádzkujeme najlacnejšiu trolejbusovú dopravu a najmodernejšiu z 5 miest v SR, v ktorých funguje. Ako prví sme zaviedli najmodernejšiu trolejbusovú technológiu," konštatoval Korniet.
Trolejbusová doprava sa podľa neho rozvíja najmä v mestách s viac ako 80 000 obyvateľmi. Rozširuje sa tiež výroba trolejbusov. Dnes ich už vyrábajú dve firmy v Čechách - v Plzni a Ostrave. "Vozidlá, hoci sú drahšie, majú dvojnásobnú životnosť oproti autobusu, ktorého životnosť je priemerne 8 rokov," prízvukoval šéf SAD BBDS.
Trolejbusová trakcia v Banskej Bystrici funguje na napätie 750 voltov, čo je energeticky výhodné, lebo má menšiu spotrebu ako pri napätí 600 voltov. "Ako prví v bývalom Československu sme uviedli do prevádzky trolejbus na napätie 750 voltov. Pomáhali sme takúto trakciu spúšťať kolegom v Českých Budějoviciach a Žiline, kde každoročne rozširujú trolejbusové trate," povedal šéf banskobystrickej spoločnosti.
V SAD BBDS vykonávajú generálne opravy trolejbusov pre všetkých dopravcov v SR.
dc gl

22.11.2005 © TASR

http://banskabystrica.virtualne.sk/

(http://banskabystrica.virtualne.sk/) Poslanci banskobystrického zastupiteľstva odporučili zmeniť prevádzkovateľa MHD

Uzatvoriť zmluvu o výkonoch vo verejnom záujme pri zabezpečovaní mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Banskej Bystrici so Slovenskou autobusovou dopravou (SAD), a. s., Zvolen odporučilo dnes primátorovi Jánovi Králikovi banskobystrické Mestské zastupiteľstvo. Znamená to, že ak primátor rozhodnutie zastupiteľstva bude akceptovať, tak MHD v meste pod Urpínom od začiatku budúceho roku nebude už zabezpečovať Banskobystrická dopravná spoločnosť (BBDS), a. s., ale zvolenský dopravca. "Odporúčanie zastupiteľstva nie je pre mňa záväzné. Ale poslanci zvažovali, či je pre obyvateľov Banskej Bystrice výhodnejšia ponuka zvolenského alebo banskobystrického dopravcu, ktorí sa prihlásili do obchodnej verejnej súťaže na zabezpečovanie MHD v budúcom roku. Nevidím dôvod, prečo by som poslancom nedôveroval, za zvolenského dopravcu hlasovalo 17 z 24 poslancov. Bola to nielen väčšina z prítomných poslancov, ale zároveň aj väčšina z celého 31-členného mestského zastupiteľstva. Právnici však musia pripraviť zmluvu na podpis tak, aby v nej boli zakotvené všetky podmienky, ktoré predstavitelia SAD Zvolen prezentovali vo verejnej obchodnej súťaži i pred poslancami." Obchodnú verejnú súťaž na širší výber dopravcov prevádzkovania MHD v krajskom sídle vyhlásilo mesto Banská Bystrica 28. septembra, pretože súčasnému prevádzkovateľovi 31. decembra končí zmluva o výkonoch vo verejnom záujme. Do stanovenej lehoty 30. októbra predložili ponuku spomenutí dvaja uchádzači. Podmienkou bolo oprávnenie na podnikanie v pravidelnej preprave osôb a skúsenosti s ňou, schopnosť flexibilne reagovať na požiadavky prepravných prúdov v meste a finančná spoľahlivosť i odborná spôsobilosť. Dopravca by mal disponovať technickým zabezpečením - vozidlami spĺňajúcimi požiadavku na emisie Euro 3 so zariadením na odbavovanie cestujúcich a možnosťami ich odstavovania na území mesta. Vyhlasovateľ posudzoval najmä výšku nákladov na jednotlivé linky, vek, zloženie a technické parametre vozidlového parku, ako aj viazanosť čiastky odpisov na jeho obnovu a tarifné podmienky.

Obchodnú verejnú súťaž, do ktorej sa prihlásili SAD, a. s., Zvolen a SAD BBDS, a. s., jej vyhlasovateľ mesto Banská Bystrica zrušil. Hodnotiaca komisia nevybrala prevádzkovateľa kvôli vzájomnej neporovnateľnosti ich ponúk, keď každý dopravca ponúkal niečo iné. Odporučila primátorovi mesta rokovať s obidvoma záujemcami. Uchádzači potom rozšírili svoje pôvodné ponuky a predložili ich písomne primátorovi a k dispozícii ich dostali aj poslanci. Budúci prevádzkovateľ musel okrem iného akceptovať cestovný poriadok navrhnutý mestom, maximálnu výšku potreby úhrady straty za výkony vo verejnom záujme na rok 40 miliónov Sk, ako aj prenájom 35 autobusov a 2 trolejbusov v majetku mesta minimálne vo výške ich odpisov. Mesto malo záujem tiež o rozšírenie zliav pre cestujúcich o skupiny, ktoré nie sú teraz zohľadnené, i o úpravy cestovných poriadkov a zriadenie liniek spájajúce jednotlivé časti mesta bez potreby prestupovania.

13.12.2005 © TASR

www.banskabystrica.sk

zápisnica z rokovania MsZ 13.12.2005 - Informatívna správa o výbere dopravcov na prevádzkovanie MHD v Banskej Bystrici